Odchovna plemenných býků Grygov u Olomouce uspořádala ve druhé polovině dubna v pořadí již několikátý veřejný základní výběr a dražbu plemenných býků a to nejen ze svého chovu. Letošní akce se přitom poprvé uskutečnila v příjemném prostředí nové výstavní haly v Přerově. Za přítomnosti specialistů i odborné veřejnosti na ní proběhla přehlídka mnoha desítek zvířat, z nichž mnohá byla posléze nabídnuta k dražbě.
Součástí letošního základního výběru a dražby bylo také několik doprovodných programů jako výstava zemědělské techniky využitelné především v živočišné výrobě nebo prezentace firem vyrábějících krmivo nebo nejrůznější přípravky a náčiní pro chov masného skotu. Nechyběla ani atrakce pro veřejnost jako soutěž o ceny na elektrickém býkovi.
Důvody k přestěhování akce do Přerova
Jak nám řekl ing. Pavel Káčer z pořádající organizace, hlavním smyslem přestěhování této akce na výstaviště do Přerova byla především snaha o vytvoření nové tradice chovatelských dní masného skotu, které by se konaly vždy před začátkem sezóny, tedy na konci dubna. „Jde nám o to, aby se chovatelé mohli na začátku zemědělského roku sejít na jednou místě, podělit se vzájemně o praktické zkušenosti, zhodnotit předchozí rok nebo se třeba jenom normálně lidsky potkat,“ vysvětluje ing.Káčer důvody.
Chovatelské dny spojené s dražbou plemenných býků v Přerově tak pravděpodobně letos zůstanou jednou z největších akcí svého druhu u nás. Tomu odpovídalo i organizační zajištění dní. Všichni plemenní býci nabízení v dražbě prošli veterinárním vyšetřením podle požadavků SVS ČR a rovněž speciálním vyšetřením andrologem inseminační stanice Odchovny plemenných býků Grygov. Ta přitom nabízela v dražbě nejvíce zvířat.
Srovnání přírůstků
I v letošním roce se odchovna Grygov podle ing. Káčera držela své osvědčené filosofie úměrných přírůstků ve srovnávacím testu, protože cílem odchovny není zvíře vykrmit, ale dobře odchovat. Loňský rok suchý rok se na úrovni zvířat zastavovaných do testu nepodepsal zrovna nejlépe, jak ukázaly výsledky. A to jak v přírůstcích býků, tak i v jejich dlouhém a nerovnoměrném naskladňováním do odchovny. I přes dohodu všech odchoven se letos nepodařilo dosáhnout v jednotlivých odchovnách srovnatelných přírůstků, ale na druhou stranu se podařilo standardizovat přírůstek ze všech odchoven a očistit jej tak od skreslujících vlivů. Chovatelné konečně mají možnost srovnat si přírůstky v jednotlivých odchovnách.
Býk až na příští sezónu
V dražbách jsou pak většinou nabízeni mladí býci, kteří se nacházejí někde uprostřed mezi chovatelskou a pohlavní dospělostí, upozorňuje na problémy ing.Káčer. Drtivá většina z nich přitom byla téměř polovinu života chována v odchovnách v podmínkách, které neodpovídají obvyklým normálním podmínkám na pastvě. Posledního půl roku byli navíc drženi na krmných dávkách postavených na seně a koncentrátu a nejsou tedy adaptováni na běžnou pastvu. Majitel čerstvě zakoupených mladých plemenných býků proto musí s těmito zvířaty zacházet obzvláště opatrně a jen pozvolna je adaptovat na nových způsob chovu.
Podle ing.Káčera je ideální kupovat býka až na příští sezónu. Na základě svých zkušeností doporučuje zakoupené plemenné býky první rok pomalu adaptovat na pastvu, přidělit jim jen malou skupinu nedominantních krav a do plné plemenitby je zapojit až v následujícím roce. Pokud však chovatel chce čerstvě odchovaného býka zapojit do svého stáda okamžitě, měl by ho v takovém případě zařadit do menšího stáda maximálně o dvaceti kusech. Zvíře je přitom nutné neustále a průběžně sledovat z hlediska kondice a zdravotního stavu. Pokud nový býk rychle ztrácí kondici, je lepší ho na několik týdnů dát do stáje, neboť na pastvě by mu mohly hrozit vážné zdravotní komplikace až uhynutí. Velmi důležité je sledovat také přebíhání krav ve skupině, aby se včas podchytili problémy mladého býka s jeho schopností další reprodukce.