Magazín All About Feed nedávno informoval v článku Samaneh Azarpajouhové o slibných výsledcích organických kyselin jako alternativ antibiotik v produkci masné drůbeže.
Organické kyseliny jsou dobrou alternativní náhradou antibiotik s účinky podporujícími růst, antimikrobiálními účinky a potenciálem zlepšit zdraví a integritu střev.
Suplementace organickými kyselinami má u brojlerů účinky díky vytvoření vhodného prostředí pro bakterie podporující růst. Zahrnutí organických kyselin, jako je kyselina propionová, kyselina mravenčí, kyselina citrónová a kyselina octová do krmiva pro brojlery, zlepšuje příjem krmiva, růst, účinnost krmiva, poměr konverze krmiva a užitkovost.
Organické kyseliny poskytují udržitelný zdroj, který lze použít k maximalizaci výkonu a produktivity brojlerů.
Ošetření krmiva 1% kyselinou mravenčí po dobu pěti dnů podle výzkumu snižuje výskyt salmonel. Bylo také zjištěno, že roztok kyseliny citrónové snížil růst Listeria monocytogenes na drůbežích stehnech skladovaných při 4 °C po dobu 8 dnů a že přidání 0,9% organické kyseliny do stravy brojlerů zvrátilo kolonizaci bakteriemi rodu Salmonella.
Bylo prokázáno, že potrava doplněná organickými kyselinami chránila střevní buňky před narušením snížením syntézy toxinů ve střevě, což následně vedlo ke snížení propustnosti sliznice střeva. Organické kyseliny v různých dávkách a kombinacích vedly ke zlepšení výšky, šířky klků a hloubky krypt v ileu, duodenu a jejunu u brojlerů.
Pozoruhodný potenciál organických kyselin je třeba dále rozvíjet s využitím molekulárních, biotechnologických a nanotechnologických věd a technologií.*