Každé dva roky se Radešínská Svratka stává místem setkání chovatelů strakatého skotu. Návštěvníci do srdce Vysočiny a neformálního centra chovu strakatého skotu přijedou 7. září 2006 shlédnout přehlídku špičkových zvířat. Poprvé v historii výstav v Radešínské Svratce, a patrně v novodobé historii Česka vůbec, zde proběhne i mezinárodní klání: Evropský šampionát o nejlepší jalovici – Euro Heifers Cup. Přivezou na něj plemenice nejen čeští chovatelé, ale i chovatelé ze Slovenska, Rakouska a Německa.
Co všechno mohou návštěvníci vidět a slyšet a malé ohlédnutí za loňskými ročníky, to bylo předmětem otázek, které jsme položili předsedovi svazu českého strakatého skotu a manažerovi živočišné výroby firmy ProAgro Radešínská Svratka Ing. Romanovi Šustáčkovi.
Co se změnilo od prvního ročníku výstavy v Radešínské Svratce a co nové mohou návštěvníci očekávat v letošním roce?
Je příjemné se ohlédnout zpět za historií výstavy a porovnat první ročníky s tím, co se podařilo v uplynulém ročníku v roce 2004. Doufám, že i letošní výstava přinese další posun v kvalitě. Srovnávat osmý ročník Dne českého strakatého skotu v roce 2006 s prvním setkáním několika fandů plemene v roce 1994 je složité, nebo přímo nemožné. Nejenom kvůli rozdílným počtům vystavovatelů a vystavovaných zvířat, ale troufám si říci, že i z pohledu významu samotné akce.
Samotný koncept výstavy doznal v průběhu posledních ročníků určitých změn. Ve své současné podobě je klasickou chovatelskou show s cílem ukázat typ skotu, který je považován za cíl našeho šlechtění. Letošní výstava představí větší počet předvedených zvířat a novinkou bude účast plemenic ze tří dalších států. Národní výstava Den českého strakatého skotu tak bude svědkem evropského klání Slovenska, Rakouska, SRN a České republiky v kategorii jalovic. Zapomenuto nebude ani na další expozice, jako jsou kolekce koz, ovcí nebo prasat. Pro zpestření nabídne výstava opět ukázku pštrosů a produktů z pštrosího masa. Kromě toho si letos na své přijdou i technicky založení návštěvníci, kteří se mohou zúčastnit klání o nejzdatnější obsluhu manipulátoru. Proběhne první ročník Manitou CUP o pohár Moreau Agri.
Po čtvrté se také sejdou specialisté-šlechtitelé 6. září na Menedelově lesnické a zemědělské univerzitě v Brně v rámci čtvrtého ročníku odborného semináře, který bude i letos zaměřen na aktuální problematiku šlechtění kombinovaného skotu v Evropě s výstižným podtitulem Kam chceme jít? Součástí semináře bude také představení projektu „3 in BOS“ - interregionální, interaktivní, internetová aplikace chovatelů skotu, který je spolufinancovaný z prostředků Evropské unie. Realizace proběhla v rámci Iniciativy Společenství Interreg IIIA.
Kolik tedy bude celkem k vidění zvířat a kdo je bude hodnotit?
Plánujeme účast 130 zvířat všech kategorií, z toho 12 ze zahraničí. V kategorii dojnice bude 60 až 70 zvířat z celé České republiky. Rozhodčími Euro cupu jalovic budou kolegové z Maďarska: Immre Fuller a Karoly Racz. Vlastní soutěž dojnic budou společně posuzovat dr. Wolfgang Holzinger (SRN), kterého chovatelé strakatého skotu znají z loňské výstavy PragaAgro a Ing. Roman Kysilko.
V čem se bude letošní ročník lišit od těch předchozích?
Od prvního ročníku v roce 1994 je naším hlavním cílem, aby výstava byla ukázkou toho nejlepšího, co může strakatý skot nabídnout. Z malé výstavy organizované na začátku spíše pro užší okruh chovatelů a fandů plemene se pomalu stává významná chovatelská a společenská událost roku.
Účast zahraničních vystavovatelů již od loňského ročníku není novinkou a jenom dokládá věhlas výstavy. Za důležité považujeme rovněž přislib účasti některých poslanců a senátorů, abychom i je mohli přesvědčit o kvalitě a úrovni, které se v chovu skotu dosáhlo, ale především o významu chovu skotu pro Českou republiku. Také letos patří mezi hlavní organizátory výstavy kraj Vysočina, jako region, ve kterém je výstava pořádána, jako region s nejvyššími početními stavy strakatého skotu v ČR. Je dobře, že i zástupci regionu chápou význam tohoto odvětví a velmi si vážíme podpory ze strany hejtmana kraje RNDr. Miloše Vystrčila i jeho náměstka pro zemědělství Iva Rohovského, kteří budou přítomni oficiálnímu zahájení výstavy.
Pro letošní rok očekáváme také řadu návštěvníků ze zahraničí. Svou účast přislíbil například prezident Evropského sdružení strakatého skotu – ing. Richard Pichler. Stejně tak si vážíme zájmu chovatelů ze sousedních států, kteří se přijedou podívat na strakatý skot chovaný v České republice.
Jak se dívají chovatelé strakatého skotu na budoucnost plemene dnes, téměř dva roky po našem vstupu do EU, v době kdy očekáváme dopad nové společné zemědělské politiky?
Pokud mám odpovědět jako zástupce podniku, bude moje odpověď stejná jako před dvěma roky: Radešínská Svratka vždy sázela na jistotu strakatého skotu. Šlechtění v uplynulých letech stihlo reagovat na podmínky, ve kterých se zvířata chovají, na podmínky, ve kterých produkují a ceny, za které je produkce realizována. Vedle mléčné užitkovosti se do popředí zájmu dostala také masná užitkovost. Stejnou odpověď bych dal letos i z pozici předsedy Svazu chovatelů českého strakatého skotu.
Vrásky na čele všem chovatelům v posledních týdnech však způsobuje extrémní tlak na pokles ceny mléka. Naše ceny za mléko jsou stále pod úrovní sousedních států, ve kterých je základní cena mléka (3,4 % bílkovin, 3,7 % tuku) srovnatelná pouze s cenou, kterou v České republice dostane chovatel se všemi příplatky. Když porovnám naši realizační cenu s kolegy z Rakouska nebo SRN, zjišťuji rozdíly mezi pěti až deseti eurocenty za litr. A to je rozdíl!