Na zářijové výstavě Přerov 2001 jsme hovořili s úspěšným chovatelem ovcí Vladimírem Biskupem. Ten chová v Novém Jičíně – Žilině stádo s více než 1000 kusy zvířat, z toho je 400 bahnic, které jsou zařazeny v kontrole užitkovosti. Zájem o jehničky z jeho chovu je velký, proto se neporážejí, ale prodávají chovatelům na českém trhu. Vykrmení beránci jsou prodáváni přes odbytovou organizaci Oveko, a. s., jejímž akcionářem chovatel Biskup je.
Pokud prodáváme ven, je cena vyšší,“ tvrdí chovatel Biskup. Letos se pohybuje mezi 40 až 80 Kč/kg. Průměrná cena je 48 Kč, uvedené vyšší hranice dosahuje pouze při prodeji velikonočních nebo vánočních jehňat, jde však o zvířata do 25 kg živé hmotnosti. „Ovce se bahní v průběhu dubna a května, tzn. už na pastvě, v polovině září mají beránci v průměru už kolem 37 kg,“ doplňuje informace o oceněný chovatel.
Jiří Čížek ze společnosti Belama hospodaří na Bruntálsku. Chová sedm plemen, z toho jsou však hlavní jen čtyři (v kontrole užitkovosti), „z masných jsou to charolais a texel a nepřístupné oblasti spásají valašky a šumavky,“ popisuje chov. Ty částečně využívá ke křížení s masnými plemeny.Zajímavý je chov čtyřrohého plemene jacob. Ačkoliv jde o genetickou rezervu, dosahuje dobrých hospodářských výsledků: ovce mají vysokou plodnost - 250 % a dobrou masnou užitkovostí. Chovatel prodává rovněž plemenná zvířata, zbytek vykrmuje. Prodej je rovněž uskutečňován přes odbytové družstvo Oveko. Zprostředkovatel prodeje by měl držet, podle jeho názoru, družstevní ceny. Pokud jde o jatka říká Čížek: „V České republice neexistuje speciální porážková linka na ovce. Žádná jatka nemají statut vývozu do EU. Přitom v západoevropských státech je o jehněčí velký zájem.“ Ovčáci se však budoucnosti nebojí, shodně tvrdili, že těžko už mohou zažít to, co na přelomu let 1993 až 1994, „kdy ovce nebyla hospodářské zvíře“.