04.01.2017 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pamela Ruegová v Mistrovicích

Výživářská společnost VVS sídlící ve Verměřovicích opět nezapomněla uspořádat podzimní konferenci v Mistrovickém kulturním době, již s číslem 23. Věčné a důležité téma mastitid v souvislosti s mléčnou produkcí podrobně rozebrala přednášející z USA Pamela Ruegová, DVM, MPVM, působící na Univerzitě ve Wisconsinu.

Přednášející zdůraznila, že mastitidy zůstávají nejnákladnějším onemocněním dojnic, přitom jsou onemocněním  nejběžnějším. Přibližně 20–35 % krav má subklinickou mastitidu a asi 25 – 40 % prodělá každou laktaci klinickou mastitidu.

Podle Pamely Ruegové je udržování nízkého počtu somatických buněk v mléce (bazénu) je cenou za udržení přístupu na trh. Ukazatele kvality mléka slouží jako netarifní obchodní bariéry. K dovozu mléka nebo mléčných složek do EU musí být každý chov certifikován, že splňuje požadavky EU na počet somatických buněk.

„Je jisté, že chronická mastitida dokáže zničit mléčnou žlázu. Poškození sekrečních buněk snižuje hodnotu mléka pro zpracování. Náklady na klinickou mastitidu jsou chovateli podceňovány. Chovatelé je obvykle odhadují v přepočtu na 3750 Kč na případ, ale dokážeme si, že to je více,“ vysvětlila dr. Pamela Rueg.

Skutečné náklady na klinickou mastitidu zahrnují náklady na: Diagnózu – léčiva – práci – vylité mléko – ztrátu produkce mléka.  Po vyléčení nastává riziko rozvoje chronické klinické mastitidy. Opakované klinické případy – vyřazení a úhyn – přenos na další krávy. „Skutečné ztráty způsobené klinickým případem léčeným pět dnů, mléko bylo vyléváno osm dnů byly 6000 Kč na případ. Další ztráty jsou v dopadu mastitid na reprodukci – procento zabřezávání klesá s tím, jak mastitida přechází ze subklinické do klinické.

Dále přednášející prezentovala studie vlivu podestýlky. Výsledkem jedné z nich bylo, že farmy používající písek měly méně mastitid.

 

Pamela Rueg nabídla českým chovatelům pětibodový plán pro zvládání mastitid:

  1. Pečlivá dezinfekce struků – 75 % délky struku musí být kompletně pokryto dezinfekcí,
  2. Ošetření všech čtvrtí u všech krav při zaprahování antibiotiky – přeléčení subklinických infekcí přítomných při zasušení,
  3. Vhodná léčba klinických případů – zaznamenávejte všechny případy – sledujte výsledky,
  4. Vyřazování chronicky infikovaných krav,
  5. Pravidelná údržba dojícího zařízení, především stabilní vakuum na hrotu struku.

 

Investice do kvality mléka:

  • Udělejte z kvality mléka zootechnickou prioritu
  • Vyberte si schopné poradce
  • Určete klíčové ukazatele výsledků
  • Udělejte správné investice
  • Sledujte výsledky

„Produkce mléka vysoké kvality je pro dlouhodobý úspěch v prvovýrobě mléka nezbytností. Léčení je náklad, ale prevence je investice,“ dodala na závěr přednášející.

Kompetní článek najdete v NCH 1/2017

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down