Pokud něco proslavilo obec s dosti neobvyklým názvem Horní Rozsíčka, pak to byla plemenná zvířata. Přesněji řečeno: o vesničce se ví zásluhou místní inseminační stanice kanců a především díky velmi slušné pozici tohoto zařízení na trhu. Stanice označená známou trojicí písmen (ISK) už delší dobu „kope“ za společnost s ručením omezeným JHYB, zapsanou pod tímto označením do Obchodního rejstříku v listopadu 1992.
Parádní přehlídka plná pohody
Pokud něco proslavilo obec s dosti neobvyklým názvem Horní Rozsíčka, pak to byla plemenná zvířata. Přesněji řečeno: o vesničce se ví zásluhou místní inseminační stanice kanců a především díky velmi slušné pozici tohoto zařízení na trhu. Stanice označená známou trojicí písmen (ISK) už delší dobu „kope“ za společnost s ručením omezeným JHYB, zapsanou pod tímto označením do Obchodního rejstříku v listopadu 1992. V současné době disponuje ISK Horní Rozsíčka šestačtyřiceti plemeníky, z nichž se většina představila obchodním partnerům firmy a chovatelům vůbec na velké přehlídce 14. září.
Akce se dá bez jakéhokoli přehánění hodnotit jako bezchybná, protože pořadatelům prostě vyšlo všechno, včetně absolutně letního počasí s oblohou v čistě modré. Kvalita předváděných zvířat a odborný komentář celého týmu moderátorů si zasloužily čistou jedničku a přehlídka v Horní Rozsíčce se právě proto zařadila mezi ty na skutečné úrovni.
JHYB, oficiálně sídlící v Jakubovickém Dvoře poblíž Křižanova v regionu Žďár nad Sázavou (kraj Vysočina) chová tři základní plemena prasat. Bílé ušlechtilé a landrase mají rezervní a rozmnožovací chovy právě v Jakubovickém Dvoře. Tam najdete i rezervní chov bílého ušlechtilého otcovská linie, zatímco jeho šlechtitelský chov je třeba hledat na kontaktní adrese Křeptov. Zainteresovaným říkají uvedená jména farem vše, protože už v 70. a 80. letech minulého století reprezentovala významného hráče v komoditě vepřové maso a tím byl oborový podnik Velkovýkrmny Praha.
Veteráni a junioři
Prezentovanou společnost plemeníků lze bez váhání zařadit do kolonky „mezinárodní“. Největší zahraniční porci dodala francouzská ADN (Alliance de diffusion des nuclei), další kanci byli odchováni v Dánsku, Německu, Anglii a Rakousku.
Mezi veterány (rok narození 2000) zaujal především Franko 23, jeden z posledních aktivních borců plemene belgická landrase na české scéně. V podstatě stejně staří byli i britský import Altán 1 (v katalogu vedený jako bílé ušlechtilé otcovská linie) a dvojice Kavalír 43 – Kavalír 45, zastupující syntetickou linii 47 (SL 47).
Naopak mezi absolutně nejmladší generaci z ISK Horní Rozsíčka patřili tři jiní Kavalírové (62,63 a 64), pětice Kantorů šířících slávu rodné ADN a představitel syntetické linie 48 (SL 48) Progres 1. Všichni jmenovaní junioři spatřili světlo světa letos v lednu nebo únoru.
Nevyhlášený šampión
se jmenuje Dubaj 23
Pravidelným návštěvníkem přehlídek plemenných zvířat společnosti JHYB je Ing. Alexander Liebscher, předseda Svazu chovatelů prasat Dolního Rakouska. „S firmou spolupracujeme hodně dlouho a samozřejmě, že vždy nešlo a ani teď nejde jen o otázky šlechtění. Já se tady už ani nepovažuji za hosta,“ řekl Rakušan a do diskuse přispěl vzápětí tím, že vyhlásil pořadí představených kanců plemene landrase. Podle něho se stal vítězem Ladan 1, narozený 18. dubna 2003 ve Francii. Předsedu Liebschera ale pravděpodobně ještě víc potěšil pohled na duo Patrik 1 – Praktic 1, protože oba pietraini jednak za to stáli – a navíc byli importováni právě z Rakouska.
Nevyhlášeným šampiónem přehlídky se podle vlastní užitkovosti stal Dubaj 23 (bílé ušlechtilé, nar. 2003) s těmito parametry: přírůstek 829 gramů, výška hřbetního špeku 0,38 centimetrů a podíl libové svaloviny 67,8 %. Podle posledního ukazatele by vyhrál již zmíněný Progres 1 (SL 48, 69,2 %) před Kavalírem 55 (SL 47, 69,0 %), Kavalírem 62 (SL 47, 68,0 %) a Kavalírem 64 (do třetice SL 47 a rovněž 68,0 %).
Ukázaná stále platí
Inseminační dávky z Horní Rozsíčky (loni jich ISK vyprodukovala 65 tisíc) samozřejmě nejsou jedinou nabídkou společnosti JHYB. Logicky do ní patří i prodej čistokrevného plemenného materiálu, plemenných kanců a prasniček F1 generace, dále poradenská služba na míru a také vedení kontroly užitkovosti prasat.
„Jak již bylo napsáno, základem programu JHYB jsou šlechtitelské chovy mateřských a otcovských plemen a ISK,“ uvedl pro týdeník Zemědělec jednatel firmy Ing. Vincenc Pospíšil. „Zvířata linie A vynikají mateřskými vlastnostmi, dobrou produkční a růstovou schopností, přizpůsobivostí a konstituční zdatností. Linii B charakterizuje vynikající reprodukční užitkovost a velmi dobrá intenzita růstu i jatečná délka. Prasničky F 1 už také dokázaly, že slova o jejich vysoké užitkovosti, technologické přizpůsobivosti a geneticky fixované stresové odolnosti nejsou pouhým reklamním sloganem. Jak se totiž říká, i tady ukázaná platí.“