12.02.2015 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PH mléka pro straky zbrusu nově

Genetické hodnocení strakaté populace České republiky probíhá v rámci jednoho, přímého, společného výpočtu v Evropě. Na projektu společného odhadu PH se kromě SRN a Rakouska podílí také Maďarsko (pro znaky masné užitkovosti), Itálie (pro znaky exteriéru) a Chorvatsko s odhadem genomických plemenných hodnot.

 Od prosince mají čeští chovatelé zcela nově k dispozici také plemenné hodnoty znaků mléčné užitkovosti ze společného německo-rakousko-českého (DAC) výpočtu. Oficiální představení nových PH proběhlo v rámci vyhlášení soutěže šlechtitelských chovů 3. prosince 2014 na Skalském Dvoře.

V rámci mezinárodního porovnání se tak poprvé nejedná o přepočet či konverzi, ale přímý společný výpočet na základě fenotypových dat. Do výpočtu PH mléka vstupují údaje o naměřené užitkovosti – informace z jednotlivých kontrolních dnů v rámci KU. Podíl českých dat v rámci společného výpočtu představuje zhruba 11 % (tab 1).

 

 

Genetické hodnocení strakaté populace České republiky probíhá v rámci jednoho, přímého, společného výpočtu v Evropě. Na projektu společného odhadu PH se kromě SRN a Rakouska podílí také Maďarsko (pro znaky masné užitkovosti), Itálie (pro znaky exteriéru) a Chorvatsko s odhadem genomických plemenných hodnot.

Od prosince mají čeští chovatelé zcela nově k dispozici také plemenné hodnoty znaků mléčné užitkovosti ze společného německo-rakousko-českého (DAC) výpočtu. Oficiální představení nových PH proběhlo v rámci vyhlášení soutěže šlechtitelských chovů 3. prosince 2014 na Skalském Dvoře.

V rámci mezinárodního porovnání se tak poprvé nejedná o přepočet či konverzi, ale přímý společný výpočet na základě fenotypových dat. Do výpočtu PH mléka vstupují údaje o naměřené užitkovosti – informace z jednotlivých kontrolních dnů v rámci KU. Podíl českých dat v rámci společného výpočtu představuje zhruba 11 %.

Nově představené plemenné hodnoty přinášejí domácím chovatelům přímou porovnatelnost krav a býků pro znaky mléčné užitkovosti se zvířaty v rámci propojené česko-rakousko-německé populace.  Z předložených analýz je patrné, že čeští býci i krávy jsou plemennými hodnotami plně srovnatelní s konkurencí ve strakaté populaci za hranicemi ČR. K výraznému posunu dojde rovněž u spolehlivosti genomických plemenných hodnot díky právě ukončenému kroku integrace společného výpočtu. Konvenční plemenné hodnoty se stávají nedílnou součástí genomicky optimalizovaných PH. V současné fázi propojení celého společného výpočtu je na místě, vést diskuse o finálních krocích, tedy dokončení společného odhadu PH pro fitnes znaky a celkového selekčního indexu.

 

 

Svaz chovatelů českého strakatého skotu by touto cestou chtěl rovněž vyjádřit poděkování zainteresovaným pracovníkům Českomoravské společnosti chovatelů, a. s. a Plemdat, s. r. o., za spolupráci při realizaci třetí fáze projektu společného odhadu plemenných hodnot.

 

 

doc. Dr. Ing. Josef Kučera

Ing. Pavel Král

Ing. Tomáš Kopec

Svaz chovatelů českého strakatého skotu 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down