27.06.2017 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PH pro dlouhověkost u holštýna

V ČR je plemenná hodnota (PH) pro dlouhověkost počítána od roku 2008. Jedná se o funkční dlouhověkost nebo také délku produkčního života, která je posuzována podle počtu dní od prvního otelení do vyřazení.

Funkční dlouhověkost je definována jako schopnost krávy odolávat vyřazení z jiných důvodů, než je její nízká mléčná užitkovost. Jedná se vlastně o odolnost krav, tedy jejich schopnost oddálení nedobrovolného vyřazení z důvodů neplodnosti nebo onemocnění. V ČR se jedná o počet dnů od 1. otelení do vyřazení z KU. Je třeba zdůraznit, že u dlouhověkosti se jedná o zcela jiná data, než jsou data pro produkci nebo zevnějšek, protože nemají normální rozdělení a dědivost je velmi nízká.

V době kdy se u mladých býků objevují první odhady plemenných hodnot pro produkci je vyřazeno velmi málo dcer a tudíž je k dispozici velmi malý počet údajů. Z toho důvodu se používá survival analysis (analýza přežitelnosti), kdy jsou zahrnuty do výpočtu i údaje o žijících kravách. Tento postup odhadu se používá také v ČR. Jedná se o otcovský model s příbuzností k otci a otci matky. Zohledněn je věk při prvním otelení, pořadí laktace, stádo-rok-období. Dále je to odchylka užitkovosti krávy od průměru stáda, protože krávy s vyšší užitkovostí mají větší pravděpodobnost vyřazení a velikost stáda, ve kterém kráva žije. Dědivost u našeho modelu je 0,22. Takto odhadnutá plemenná hodnota je označována jako „přímá dlouhověkost“.

Doc. Ing. Jiří Motyčka, CSc.

Svaz chovatelů holštýnského skotu ČR, z. s.

Kompletní článek najdete v Našem chovu 6/2017

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down