La Razza bovina Piemontese neboli česky plemeno piemontese známe jako velmi ušlechtilou rasu, která vyniká extrémním osvalením, vynikající kvalitou masa a jemnou kostrou. To je plemeno piemontese dnes, ale kde jsou jeho kořeny a kam toto plemeno směřuje?
Piemont je nejvíce rozšířené původní italské plemeno (před plemeny chianina, marchianina a romagnola) a celkově druhé nejpočetnější plemeno chované v Itálii. Jde o plemeno středního tělesného rámce. Krávy v dospělosti dosahují kohoutkové výšky 132 cm při hmotnosti 552 kg. Plemenní býci používaní v plemenitbě musí ve věku čtyř let měřit minimálně 135 cm v kohoutku a vážit 850 kg. Růstová schopnost plemene je na velmi solidní úrovni, když v testační stáji dosahují nejlepší jedinci ročních hmotností kolem 560 kg, což odpovídá životnímu přírůstku kolem 1400 gramů. Ve fázi intenzivního růstu od zhruba sedmi měsíců do 16 měsíců jsou přírůstky na hranici 1700 gramů. Typickým znakem piemontských zvířat je velmi jemná kostra a kůže při výrazném osvalení a nízkém protučnění masa.
C313Y je název mutace na genu myostatinu, která je odpovědná jak za osvalení, tak i za „libovost masa“ u tohoto plemene (a vyskytuje se i u fylogeneticky příbuzných plemen, kde je ale považována za nežádoucí). Velmi důležité je, že dvojí osvalení se rozvíjí u piemontských telat až ve věku tří měsíců a tudíž nemá vliv na průběh porodů a telení. Výtěžnost záměrně vykrmených piemontských zvířat je na úrovni 70 až 72 procent (proti asi 56 % u našeho českého strakatého plemene), maso je velmi jemné, charakteristické chuti s velmi malým obsahem tuku i cholesterolu (asi jen polovina „běžného“ hovězího masa).
Exteriér piemontských zvířat je velmi ušlechtilý, konstituce je jemná ale pevná, charakteristickým znakem je výborná chodivost. Barva je plášťová od bílé, přes odstíny šedé až po světle hnědou. U některých linií býků se vyskytují černé odstíny kolem očí, na krku, končetinách či kýtě. Telata se velmi často rodí téměř hnědá, vybarvují se zhruba do deseti měsíců.
Ing. Pavel Káčer v rubrice Plemeno měsíce, které najdete v Našem chovu 11/2016