10.10.2024 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plemeno, které je stále v oblibě

Chov Martina Farky z jihočeské Todně zazářil na letošní Beef show v Českých Budějovicích. Kromě titulu šampióna plemene posbíral i další ocenění. Martin Farka se podělil o radost z vítězství a popsal aktuální zkušenosti při šlechtění a směřování plemene. 

Gratuluji k zisku tolika ocenění. Kolik bodovaných příček váš chov vlastně získal.

Když vynechám šampióna výstavy Chroma, býček Ivánek získal třetí místo v kategorii telat.V mladých kravách vybojovala stříbro kráva Glena, která si odmalička padla do noty s naší dcerou – je to její mazlíček a říká jí Bubu. Dcera ji určitě bude vodit i v budoucnu, takže tuto dvojici ještě možná nějaké ocenění čeká. Pokud jde o favorita, za mne byl nejlepší IIL 289 Chinaski z Todně, ale rozhodčí spíše dával přednost hodně osvalenému typu zvířat. Úspěch nás všechny moc těší.

Můžete krátce popsat váš chov?

Farmu jsme mírně rozšířili, aktuálně hospodaříme na zhruba 400 ha, z toho je 150 ha orná půda a zbytek louky a pastviny. Chováme 90 krav, z toho kromě plemene limousine máme ve stavu 10 krav plemene aubrac. Jde o extenzivní plemeno, které má v zadních partiích hodně svalové hmoty, takže není tak tučné jako některá jiná extenzivní plemena. Podle toho, co sleduji v Rakousku a Německu, jde o plemeno žádané. Pro nás představuje aubrac zajímavý doplněk na horší pastviny.

 Kam chcete směřovat váš chov limousine?

Chtěl bych genetickou úroveň stáda neustále posouvat a zkvalitňovat bezrohá zvířata. Zároveň asi nikdy nebudeme ve stádě mít 100 % bezrohých zvířat, neboť chov pravidelně zušlechťujeme těmi rohatými. Mám vysledováno, že při soustavné plemenitbě geneticky bezrohých zvířat se zužují pánve, což je základní problém. Šířky pánví si jako chovatel hlídám – zaprvé se na pánev navěšuje svalovina a za druhé se matky s prostornou pánví dobře telí.

Takže nelze dost dobře dosáhnout kvalitních užitkových znaků a zároveň bezrohosti? Jde to proti sobě?

Je to tak, ovšem pokud se podíváte na vítězné býky, jsou geneticky bezrozí – heterozygotně – ale svými kvalitami se naprosto vyrovnají rohatým jedincům. Další aspekt je, že bezrohost u plemene limousine byla v začátcích selekce úzce vázána pouze asi na pět linií příbuzných zvířat. Dnes už je bezrohých linií mnohem víc. 

Když koukám do katalogu, alela pro bezrohost se označuje P. Co je potom ještě býk s onačením V?  

To je vakl horn, volný roh – kožní rudiment, který není pevně spjat s lebeční kostí. Někdy ale mohou vypadat téměř jako rohy. Fakticky to odpovídá heterozygotně bezrohému zvířeti, ale pokud bychom zabředli do problematiky, je řízení bezrohosti ještě složitější. V této souvislosti existuje polemika o tom, proč testovat na bezrohost zvíře, které má homozygotně bezrohé oba rodiče. Ale ono to má háček. I zvíře testované a prezentované jako homozygot v malém procentu může mít rohaté potomstvo, neboť vlastnost není řízena pouze jedním alelovým párem. To je ale na jinou odbornou debatu nebo na celý článek do Našeho chovu.

Děkuji za tip. A máte ještě další šlechtitelské cíle?

Nedílnou součástí našeho šlechtění je povaha zvířat. Naše děti už se zapojily do práce na farmě, pomáhají vodit zvířata a podobně. Proto, když se stane, že zvíře svou povahou nevyhovuje, je nekompromisně vyřazeno. 

Hodně jsme také zlepšili životaschopnost telat. Jak sleduji na naší farmě, dříve jsme kolem porodů „běhali“ mnohem víc. Dnes je to paráda. Krávy se telí dobře, jen u málo případů se musí asistovat. Matky se následně o telata také dobře starají.

Prý provozujete i odchovnu plemenných býků?

Ano, asi čtvrtým rokem. Ročně odchováme asi 55 býků, což už je dost velký počet. Z vlastního chovu je to více něž třicet, zbytek kapacity máme pro jiné chovatele. Několik býčků od našich krav ale posílám na jiné odchovny, abych mohl porovnávat. Někdy je to významný rozdíl, neboť my máme trochu jiné podmínky – nekrmíme kukuřicí. Na naší odchovně býci dostávají jetelovou senáž, travní senáž a seno. K tomu přidáváme vlastní obilí. Průměrný přírůstek držíme kolem 1,35 kg. Má to výhodu v tom, že býci, pokud přejdou na pastvu, tolik neztrácí na hmotnosti a kondici. Když jsou rozmazlováni krmením, zaznamenáváme v začátku práce u býků velký úbytek svalové hmoty. Kupci jsou většinou spokojeni a vrací se k nám.

Je o plemeno limousine v současnosti stále zájem?

Ano. Obliba plemene limousine přetrvává, počet zvířat se zvyšuje. Býci z třetího turnusu jsou téměř vyprodaní. Limousine prostě stále letí. Rozhodčí Mathieu Guillon prohlásil, že více než polovina zvířat prezentovaných na letošní 5. jihočeské limousine show by se bez problémů mohla rovnat s Francií.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down