Úspora investičních nákladů, to je pro podnikatele přímo magické zaklínadlo. Termín pohoda zvířat má možná ještě kouzelnější a určitě modernější příchuť. Zařídit pro zvířata pohodu ve stáji za rozumnou cenu je ideální sen každého investora. „Porodny prasnic postavené ještě za socialismu fungovaly určitě kvalitně a hodně dlouho, ale všechno jednou skončí. Ještě než začaly technologie umírat, hledali jsme optimální způsob, jak provoz rekonstruovat,“ řekl Ing. Stanislav Šmíd, CSc., generální ředitel AGP Beroun – Agropodnik, a. s.
Vylepšit životní podmínky zvířat za zachování „toho osvědčeného a dobrého“, to byla základní podmínka při výběru partnerské firmy. Zakázku nakonec získala společnost AGE z Českého Meziříčí. Berounský producent vepřového, kuřecího a hovězího masa už měl možnost AGE poznat dřív, premiérově s ní totiž spolupracoval při dodávce a montáži technologie ve výkrmu brojlerů. „Potom přišla na řadu prasata ze střediska Housina. Konkrétně šlo o krmné systémy pro selata, úpravu ustájení pro jalové prasnice a ventilaci jako celek. A teď tam máme v práci porodny,“ upřesňuje Ing. Ladislav Martinek, šéf AGE.
Rekonstrukce
hnaná časem
Na tři haly v Housině se doslova vrhly společně s AGE berounské firmy Fortel (podlahy) a Zemědělská technika (osvětlení). Časový limit rekonstrukce je totiž jasně dán – na jedné straně stojí peníze z programu Sapard, na druhé koloběh života. Prasnice rodí selata jako na běžícím pásu a ta jsou počínaje polovinou srpna 2002 odstavována ve 21 dnech stáří. „Už jsme se dostali až k velkému stěhování zvířat z haly do haly, protože jinak to prostě nejde,“ komentuje momentální situaci výkonný ředitel střediska Jiří Brejcha.
Každá hala má dvě sekce, každá sekce 64 porodních míst. Tým lidí tří firem musí zvládnout omlazovací kůru jedné sekce za tři týdny, to je definitivní výsledek těchto počtů.
Opravená podlaha porodny bez zásahu do vyhovujícího systému odvodu kejdy, litinovými rošty překryté kanály, porodní kotce PK 41 s plným hrazením, automatický systém krmení (suchou směsí), zdokonalená ventilace a odpovídající osvětlení, to je stručný výčet hlavních změn k lepšímu. „Maximálně jsme eliminovali vliv vnějšího prostředí a zlepšili podmínky ustájení prasnic a jejich potomstva za pozitivní změny mikroklimatu stáje,“ tvrdí Ing. Martinek.
Bez sentimentu
a určitě levněji
V dosavadních porodnách si nežila zvířata právě špatně, v těch rekonstruovaných ale mají logicky mnohem větší příděl životní pohody. „Projekt AGE přitom minimalizoval stavební úpravy a nám tím ušetřil peníze. Způsob rekonstrukce v Housině je důkazem o tom, že se pro podstatné zlepšení podmínek chovu zvířat nemusí zrovna rozbourat celý barák,“ hodnotí činnost dodavatelské firmy ředitel Šmíd. „Náš partner využívá zkušenosti získané při vlastních obchodních aktivitách se zákazníky z Evropské unie i mimo ni směrem na východ, má zkrátka přehled. Hlavně proto vyhrála Martinkova společnost výběrové řízení. Posledním, co nás přesvědčilo, byla návštěva farmy Agroservisu Višňové s vizitkou práce AGE. Viděli jsme na vlastní oči to, co bychom chtěli mít doma i my.“
Ředitel AGP Beroun rozhodně není sentimentální muž. Jím řízený podnik musí vyrábět kvalitní vepřové s co nejnižšími náklady, jinak se na trhu zkrátka nechytí. Investice do provozu, který pak produkuje dostatečné množství kvalitního zdravého zástavu, je rozhodně správná a nezbytná. Ale nemusí mít podobu „balíku“ financí, když existuje i jiná nabídka a ta je výhodnější. V tomto konkrétním případě podstatně levnější.