Měď patří mezi esenciální složku celé řady enzymatických systémů. Měď proto hraje důležitou roli například v oxido-redukčních reakcích, je nezbytná pro transport kyslíku a elektronů v těle a má také důležitou roli v obraně organismu proti oxidačnímu stresu. Měď se podílí na celé řadě metabolických reakcí včetně buněčného dýchání, pigmentace tkání, tvorby hemoglobinu a vývoje pojivových tkání.
Minimální požadavky na množství mědi v krmivu u prasat udává nejnovější vydání NRC (National Research Council) z roku 2012. Sající selata potřebují pro zachování normálního metabolismu 5 až 10 mg mědi na kilogram krmiva. U prasat v předvýkrmu činí minimální požadavek na množství mědi v krmivu 5 až 6 mg/kg. U březích prasnic činní minimální požadavek 10 mg/kg a u laktujících prasnic 20 mg/kg krmiva.
Zdroje mědi v krmivech prasat a jejich růstově stimulační účinek
Měď obsažená v krmivu prasat pochází jednak z přirozených zdrojů a z minerálních doplňků. Mezi používané minerální doplňky patří síran měďnatý, chlorid měďnatý, aminokyselinové komplexy mědi a hydroxychlorid měďnatý. Síran měďnatý je nejčastěji používanou formou doplňků mědi v krmivech prasat z důvodu své dostupnosti a relativně nízkých nákladů ve srovnání s ostatními zdroji mědi (Shelton et al. 2010). Síran měďnatý je rozpustný ve vodě, přičemž jeho rozpustnost se snižuje s klesajícím pH (Justel et al. 2015). Existuje řada studií, která prokázala pozitivní vliv síranu měďnatého na podporu růstu selat a jeho pozitivní vliv na vývoj střev u prasat po odstavu (Epinosa et al. 2021).
V několika experimentálních pracích bylo zjištěno, že přídavek mědi v dávce 100 až 250 mg na kg do krmiva selat po odstavu vyvolal zvýšení přírůstku hmotnosti a příjmu krmiva (Epinosa et al. 2021). Například Bikker et al. (2016) zjistili, že přídavek 160 mg/kg mědi ve formě síranu měďnatého podávaný po dobu 56 dní po odstavu vyvolal zvýšení průměrných denních hmotnostních přírůstků prasat o 14 %. Snížení doplňku mědi na 120 mg/kg snížilo denní přírůstky prasat o 2 až 3 %.
Publikace byla podpořena projektem FVL/ ILLEK / ITA 2021, Veterinární univerzita Brno.
Doc. MVDr. Martin Svoboda, Ph.D.,
Klinika chorob přežvýkavců a prasat
Kontakt: svobodama@vfu.cz
Celý článek najdete v Našem chovu 9/2023.