14.11.2003 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Použití organických kyselin v krmivech

Doktor Ulrich Roser ze společnosti BASF Ludwigshafen se v přednášce konané u příležitosti registrace přípravku Formi v České republice zabýval organickými kyselinami. S Formi přichází na český trh společnost Bioferm, která už druhým rokem s německým výrobcem spolupracuje.

Organické kyseliny pocházejí z přírody. Například kyselina propionová se tvoří v sýrech, při kysání zelí, v siláži i v bachoru dojnice, která jí vyprodukuje 600 až 1800 g denně. Kyselinu mravenčí nalezneme v kopřivách, jehličí, mravencích. Kyselina mléčná je v jogurtech, salámech, zelí i siláži. Z dalších uvedl dr. Roser např. kyselinu octovou v octu a v siláži. Některé z kyselin jsou při pokojové teplotě kapalné, jiné pevné, obsahují brutto energii, která je plně stravitelná a využitelná (tabulka 1).
Kyseliny mají nízké pH – jejich přidáním klesá pH krmiva, proto se využívají do krmiv pro selata. Propionát a mravenčan vápenatý nemají okyselovací vlastnosti.
Kyselina mravenčí snižuje nejen pH, ale klesá i pufrační kapacita krmiva. Při jejím přídavku do starteru pro selata poklesly průjmy v chovech a se zvyšující se kyselostí krmiva se zlepšovala i konverze.
Kyselina mravenčí a propionová se používají pro konzervaci:
krmiva: - redukují bakterie, plísně a kvasinky,
- tzn. redukce salmonel, Campylobacter a E. coli,
- redukují pH a pufrační kapacitu,
v silážích: - zlepšují fermentaci a aerobní stabilitu.
Konzervace organickými kyselinami
Přednášející uvedl řadu konkrétních příkladů využití organických kyselin nebo jejich solí pro konzervaci: např. přídavek kyseliny propionové při konzervaci vlhkého zrna kukuřice významně snižuje obsah bakterií, plísní a kvasinek. Další možností je okyselování napájecí vody. Optimální hodnota pH se nachází mezi 4 a 5. Mnohé bakterie při pH pod 5 nerostou. Podobný efekt má i konzervace krmných směsí organickými kyselinami.
Prevence výskytu salmonel
V EU se připravuje vyhláška o hygieně krmiv, která zavazuje zemědělce dodávat maso a vejce bez salmonel. Z výsledků uvedených na přednášce vyplývá, že nejsilněji proti salmonele účinkuje kyselina mravenčí, naopak nejslabší účinek vykazuje kyselina mléčná. Pokud se použije přípravek pufrovaný, který je bezpečnější, je třeba oproti kyselině dávkovat vyšší množství. Přídavek 0,8 % kyseliny mravenčí vykázal v pokusech rovněž pozitivní efekt na snížení výskytu salmonel v prsní svalovině vykrmených brojlerů. Po skončení aplikace však opět výskyt kontinuálně narůstá.
Podobně účinné jsou kyselina mravenčí a přípravky Lupro-Mix a Lupro-Cid proti E. coli, Clostridium botulinum, Clostridium perfrigens.
Podle přednášky dr. Ulricha Rosera, BASF

Fyzikální a chemické vlastnosti organických kyselin a jejich solí
Kyselina, sůl Disociační konstanta pKa Rozpustnost H2O Molární hmotnost Bruttoenergie (kJ/g) Fyzikální vlastnosti
Kyselina mravenčí 3,75 vysoká 48,0 5,8 kapalná
K. octová 4,75 vysoká 60,1 14,8 kapalná
K. propionová 4,87 vysoká 74,1 20,8 kapalná
K. mléčná 3,08 vysoká 90,1 15,1 kapalná
K. fumarová 3,03/4,44 nízká 116,1 11,5 pevná
K. jablečná 3,40/5,11 vysoká 134,1 10,0 pevná
K. vinná 2,98/4,37 vysoká 150,1 7,8 pevná
K. citronová 3,14/5,95/6,39 vysoká 210,1 10,3 pevná
Mrav. vápenatý - nízká 130,1 3,9 pevný
M. sodný - vysoká 68,0 3,9 pevný
Propionan vápenatý - vysoká 186,2 16,6 pevný
Mléčnan vápenatý - nízká 290,3 10,2 pevný

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down