Hlavní město České republiky se během tohoto víkendu stane i hlavním městem evropských chovatelů králíků, holubů, drůbeže a drobných hlodavců. Pražský veletržní areál v Letňanech totiž hostí od pátku 12. do neděle 14. října XXVII. ročník Evropské výstavy. Nejvýznamnější akce organizace s dlouhým názvem Entente Européenne d´Aviculture et de Cuniculture a krátkou zkratkou EE se koná jednou za tři roky a pořadatelstvím je pověřen vždy jeden z jejích šestadvaceti členů. Tentokrát tedy vystoupí v roli dirigenta Český svaz chovatelů.
„Je třeba uvést, že se Praha dostala do hry díky tomu, že před rokem musela být odvolána pro nepříznivou nákazovou situaci výstava v nizozemském Zuidlarenu. Na jedné straně se musíme cítit poctěni, na straně druhé jsme měli enormně krátký čas na přípravu tak prestižního podniku,“ řekl pro týdeník Zemědělec Ing. Jaroslav Kratochvíl, CSc., předseda Ústředního svazu Českého svazu chovatelů (ČSCH).
Svaz založený před 47 lety jako Československý svaz chovatelů drobného zvířectva patří do velké rodiny EE od roku 1988. V současné době má ČSCH více než dvacet tisíc členů – králíky chová asi 7500 z nich, zatímco drůbeži se věnuje 7000 a holubům dalších 4500 členů. Zbytek dělí svou přízeň mezi okrasné ptactvo, kanáry, kočky (ty z Čech, Moravy a Slezska se lehce vyrovnávají s evropskou i světovou konkurencí), kožešinová zvířata, drobné hlodavce (především morčata) a zvířata chovaná v akváriích a teráriích.
Češi versus hosté
Český svaz chovatelů už má jeden ročník Evropské výstavy za sebou, v roce 1998 se konal v Brně a byl jedním slovem úspěšný. V Praze ovšem půjde o víc a nejen proto, že uběhlo šest dlouhých let. Výstavní prostory se zcela určitě stanou místem vzájemné konfrontace produkce domácích chovatelů s vybranou zahraniční konkurencí a to není, navíc v takovém objemu, běžnou záležitostí.
„Faktické otevření hranic po roce 1989 významně ovlivnilo i kvalitu u nás chovaných zvířat,“ je přesvědčen předseda Kratochvíl. „Kdysi jsme se nemohli srovnávat s produkcí evropského chovatele číslo jedna – Německa. Teď už nejde o tak propastný rozdíl. Přesto je důležitý fakt, že ceny zvířat ve Spolkové republice a České republice jsou nadále nesrovnatelné. Český králík stojí na domácím trhu například 350 Kč, zatímco jeho německý protějšek 40, 50 i více eur. Pro reálné srovnávání bychom ovšem museli vzít v úvahu mnoho podstatných okolností, které mají na výši ceny zásadní vliv.“
O plemenných knihách
Ministerstvo zemědělství ČR pověřilo ČSCH vedením plemenných knih králíků, drůbeže a nutrií, které evidují jedince národních plemen (genetických zdrojů). „Mezi národní plemena králíků patří moravský modrý, moravský bílý hnědooký, český červený, český strakáč černý, český luštič, český albín a český černopesíkatý,“ vysvětluje pracovnice svazu Ing. Eliška Stejskalová.
„Plemenná kniha (PK) drůbeže vede kromě národních plemen (česká slepice zlatě kropenatá a česká husa) i evidenci všech šlechtitelských a plemenných chovů uznaných v rámci ČSCH. Kromě toho zajišťuje také kontrolu užitkovosti, zpracování dat a zveřejnění výsledků této kontroly u čistokrevných plemen chovaných v České republice. Plemenná kniha rovněž každoročně pořádá nákupní trh plemenné drůbeže.
Předmětem zájmu plemenné knihy nutrií jsou přeštická vícebarevná nutrie, nutrie stříbrná a nutrie standard“.
Důležitá je jistě informace, že všechny tři PK vydávají oficiální doklady o identitě a původu evidovaných zvířat.
Invaze 14 030 zvířat
Podle posledních zpráv čeká Prahu na konci týdne doslova a do písmene invaze. Kolekce českých chovatelů budou mít dohromady 4248 živých exponátů: 1543 králíků, 1815 holubů, 826 kusů drůbeže a 64 morčat.
Proti domácímu týmu jsou připravena o poháry pro nejlepší bojovat zvířata z osmnácti evropských zemí, abecedně od Belgie po Švýcarsko. Gigantem XXVII. ročníku Evropské výstavy je už nyní Německo se 6026 přihlášenými reprezentanty (2738 králíků, 1839 holubů, 1366 kusů drůbeže a 83 morčat). Třetí početně nejsilnější výpravu má Rakousko (1041 zvířat), po něm následují Švýcarsko (560 kusů), Slovensko (486 kusů) a Itálie (170 holubů a 160 zástupců plemen drůbeže).
Naopak nejmenší expozice dovezou Rusko (dva kusy drůbeže), Švédsko (12 králíků a 23 morčat), Bosna a Hercegovina (48 holubů), Polsko (celkem 48 kusů králíků, holubů a drůbeže) a Lucembursko (52 zvířat).
Sestavu účastníků (nikoli co do kvality) doplňují Belgie, Dánsko, Francie, Nizozemsko, Chorvatsko, Maďarsko, Slovinsko a Srbsko a Černá Hora. Konečný součet proto zní: 14 030 zvířat, z toho 5361 králíků, 5262 holubů, 3168 kusů drůbeže a 239 morčat.
Co si myslí experti
Předseda Sboru posuzovatelů králíků ČR Ing. Josef Zadina tvrdí: „Hosté mají připravena i u nás běžně chovaná plemena, jakými jsou třeba belgický obr, německý obrovitý strakáč nebo francouzský beran. Ne každý den ale můžeme vidět anglické berany přihlášené ze Švýcarska. Velký konkurenční boj lze čekat v expozici vídeňských králíků. Zvítězí Rakušané, Němci či jim zkomplikuje život někdo z českých chovatelů? S určitou netrpělivostí čekám ale na to, jak v mezinárodní bitvě dopadne domácí chovatelský klenot, český strakáč.“
„Rozsahem i obsahem půjde o mimořádnou záležitost,“ těmito slovy hodnotí expozici holubů jiný odborník, Dr. Sylvestr Chrastil. „V první řadě bude možné porovnat úroveň našich a zahraničních chovů u většiny mezinárodně rozšířených plemen. Dále můžeme předvést v plné parádě česká národní plemena a tím přispět k jejich rozšíření. Za třetí poznáme řadu pozoruhodných zahraničních plemen, která se v České republice budou prezentovat vůbec poprvé. Za čtvrté půjde v Praze navázat nové užitečné osobní kontakty a významem nikoli poslední je možnost nákupu a prodeje vystavených holubů.“
V Letňanech uvidíme podle Ivana Pavla (předsedy Sboru posuzovatelů drůbeže) všechny její druhy – čili kura domácího, krůty, perličky, husy, kachny a pižmovky. „Vedle poměrně známých a rozšířených plemen kura se představí třeba mohutné brahmánky, kočinky, orpingtonky nebo žerzejští obři, stejně jako drobounká původní zakrslá plemena (sebritky, bantamky, antverpští vousáči, japonky či holandské zakrslé slepice) v mnoha barevných a kresebných rázech. V nezvykle velkém sortimentu se objeví i plemena s různými pernatými ozdobami a jinými zvláštními znaky, stejně jako skupina bojovných plemen. Těšte se proto na hedvábničky, holokrčky, bezocasé araukany či extrémně osvalené nízkonohé indické bojovnice a japonské bojovničky ko-šámo.“
Tři poháry
od Profi Press
Hlavním mediálním partnerem XXVII. ročníku Evropské výstavy je vydavatelství Profi Press, konkrétně tituly této společnosti Zemědělec, Náš chov a Farmář.
Redakce týdeníku Zemědělec věnuje pohár pro chovatele nejlepšího pražského krátkodobého rejdiče, zatímco pohár redakce odborného časopisu Náš chov je určen chovateli nejlepší kolekce českých strakáčů. Redakce měsíčníku Farmář předá pohár chovateli nejlepší vystavené krůty.
Pražský veletržní areál bude pro veřejnost otevřen v pátek 12. listopadu od 13 do 20 hodin, v sobotu 13. listopadu od 8 do 18 hodin a v neděli 14. listopadu od 8 do 14 hodin.
Jednodenní vstupenka stojí 180 Kč (pro ZTP 120 Kč) a permanentka platící tři dny 300 Kč. Děti a mládež do 15 let mají po celou dobu konání výstavy vstup zdarma.