Chovatelé prasat zažívají v posledním období lepší časy z hlediska ekonomiky výroby vepřového masa. Bylo by tedy dobré toho využít a rozumně investovat do budoucnosti – do nových technologií, do lepší výživy, do zlepšení managementu. Na toto téma se koncem listopadu v Praze uskutečnil seminář Moderní výživa prasat s podtitulem 26 odchovaných selat na prasnici a rok pořádaný firmou Sano.
Na úvod sympozia vystoupil jako hlavní moderátor Doc. MVDr. Josef Drábek, CSc. z VFU v Brně. Zdůraznil, že pro profitabilitu chovu prasat je zapotřebí několik základních faktorů: dobrá úroveň šlechtění a kvality genetického materiálu, uspokojivé podmínky vnějšího prostředí (technologické, klimatické a jiné včetně výživy), výborný zdravotní stav a v neposlední řadě kvalitní vedení podniku, tedy management. Podle MVDr. Drábka je třeba zajistit a udržet dobrou kvalitu a standartnost produkce masa, což je podmíněno získáváním nových informací a jejich zaváděním do praxe.
Účast předních našich i zahraničních osobností v oblasti chovu prasat byla jako již tradičně na vysoké úrovni. S problematikou veterinární péče v chovech prasnic nás seznámil MVDr. Jiří Bartl z pořádající firmy. V přehledně zpracovaném referátu poukázal kromě základních znaků užitkovosti prasnic i na známkovací klíč pro tyto znaky, podle kterých je chovatel schopen objektivně zjistit úroveň svého chovu a ihned řešit případné nedostatky.
Tématu Jak dosáhnout 26 odchovaných selat na prasnici a rok se v rámci svého příspěvku věnoval Doc. Ing. Josef Čeřovský, DrSc. z VÚŽV Kostelec nad Orlicí. Podle poznatků zahraničních autorů se potenciál plodnosti současných plemen prasat odhaduje na 40 selat za rok, a tak by podle Doc. Čeřovského neměl být takový problém dosáhnout v České republice již zmiňovaných 26 selat. Samozřejmostí je ovšem dodržení všech potřebných opatření.
V odpoledním bloku vystoupil Dr. Dirk Hogenkamp z mateřské německé firmy Sano, který pohovořil o nejnovějších poznatcích ve výživě prasnic a selat a o problémech, které mohou nastat v chovech, kde podceňují oblast výživy a krmení prasat.
„Nabitý“ důležitými informacemi byl i příspěvek prof. Ing. Miloslava Poura, DrSc. z ČZU Praha, který pojednával o výhledu chovu prasat v České republice do roku 2010. Vyplynulo z něj, že je třeba „nezaspat“ a připravovat se na vstup do Evropské unie a na všechny její požadavky už dnes.