Vlivem pokrokové genetiky v chovu prasnic stoupá v posledních letech nadprůměrně počet selat ve vrhu . Přitom prasnice mají pro toto množství selat často malý počet struků s nedostatečnou produkcí mléka. Aby mohl být deficit mléka selatům vyrovnán, je nutné jim poskytovat přídavek krmiva ve formě náhražky. Přikrmování má vliv nejenom na větší množství odstavených selat, ale také na jejich hmotnost při odstavení, kondici a menší ztrátu hmotnosti prasnice v tomto období.
S řešením přichází třeboňská společnost AGRICO, která má pro chovatele prasnic připravenou technologii Babyfeed od firmy Schauer. V České republice už ji využívají dvě farmy společnosti AGROFARM Žďár nad Sázavou.
„Je všeobecně známo, že prasnice jsou stále plodnější,“ říká Ing. Michal Karmazín ze společnosti AGRICO. „Když jsem v devadesátých letech začínal jako zootechnik, na jednu prasnici a rok jsme v republice odchovali asi 14,5 selete. Neustálý genetický pokrok, přísná selekce a ozdravovací programy přispěly k tomu, že se v současnosti řadí naše republika na úroveň vyspělých evropských států, neboť se blížíme k třiceti odchovaným selatům. Přitom potenciál u prasnic je čím dál větší. V jedné ovulaci je až padesát oplození schopných vajíček, při obrátce 2,3 až 2,5 vrhu do roka je potenciál plodnosti obrovský. I když se prodlužováním tělesného rámce prasnic zvyšuje i počet struků, vražednému tempu rostoucího počtu ovulovaných vajíček to nestačí. Musíme si uvědomit, že na současný počet narozených selat musí prasnice denně vytvořit přes dvacet litrů mateřského mléka, což má samozřejmě negativní vliv na úbytek její hmotnosti a konec konců i zdraví. Babyfeed je jednou z možností, jak odchovat od jedné prasnice velké množství životaschopných selat, aniž by na to doplatila.“*
Více naleznete v Zemědělci č. 50.
Delivery affects not only a large number of weaned weaned, http://www.content-writing.services but also their weighed weight, condition and less weight loss of the sow at this time.