CalveSense je faremní řešení pro určení času telení u skotu.
EXPONÁT JE PŘIHLÁŠEN DO SOUTĚŽE O ZLATOU MEDAILI ANIMAL TECH 2017.
Přesná predikce času telení je pro chovatele skotu klíčovým elementem a pomáhá zvýšit šanci telete na přežití díky tomu, že v obtížných případech jsme schopni mu poskytnout adekvátní asistenci a po narození podat neprodleně kolostrum. Až u 17 % porodů u masného a 51 % dojného skotu je třeba lidské asistence. Neustálé 24hodinové pozorování je nepraktické.
Dystokie, zpožděný nebo obtížný porod, je z jedné poloviny až ze dvou třetin příčinou úmrtí telete objevující se v období telení. Dystokie nebo mrtvý plod mají významný dopad na produkci zvířete z důvodu vysokých veterinárních výdajů, ztráty za ušlý zisk z prodeje telat, snížený počet jalovic nebo nižší mléčnou užitkovost, což může vést k předčasnému vyřazení. Jedná se o bolestivou záležitost, která představuje problém z hlediska welfare zvířat. Asistence při porodu, je-li vyžadována, vede ke snížení případů úmrtnosti telat, zadržení placenty a poporodní děložní infekce spolu se zkrácením mezidobí.
Předpověď času telení umožňující včasný zásah chovatele je tak kriticky důležitá pro rentabilitu chovu a welfare zvířat. Aktuálně nejpřesnější a nejcitlivější metody pro předpověď telení do 24 hodin představuje měření uvolnění pánevních vazů a testy na cirkulaci progesteronu a estradiolu-17β. Kontinuální monitorovací zařízení pak mohou rozeznat změny v chování objevující se ve skutečný den porodu, kdy některé z nich jsou zvýrazněny jen několik hodin před porodem: změna polohy ležení/stání, zvedání ocasu, čas příjmu krmiva, sušiny a vody, doba přežvykování, rozdíl mezi krávami s dystokií a eutokií. Sledováním těchto změn v chování lze zlepšit management telení.
CalveSense od SCR je pohybový senzor umístěný u kořene ocasu určený pro detekci telení u dojných i masných krav. 3D akcelerometr rozpozná kontrakce a specifickou aktivitu krávy v období před telením. Posílá textovou a/nebo zvukovou zprávu s upozorněním na začátek telení. Systém umožní chovateli v případě potřeby včas zasáhnout. Jedná se o jednoduchý nástroj s rychlou instalací. Všechna nastavení jsou prováděna SMS příkazy do kolektoru a celý proces trvá jen pár minut. Toto řešení již prokázalo svůj přínos u více než 3200 chovatelů ve Francii.*
Ing. Vladimír Musil
Eurofarm systems, s. r. o.
Na trhu aktuálně dostupná zařízení pro monitoring a predikci telení jsou navržena pro sledování malého počtu behaviorálních a fyzických parametrů, které se mění během dvou až 48 hodin před porodem. Doposud není žádné z těchto zařízení speciálně určeno pro detekci dystokie, ale nedávné studie navrhují, že některé rysy chování lze použít jako prediktory telení vyžadující asistenci chovatele.
Senzory monitorující telení a zařízení citlivá na změnu teploty mohou výrazně snížit riziko úmrtí telete, zlepšit jeho zdraví a zdraví krávy a rentabilitu farmy. Jedná se o efektivní manažerský nástroj, ale stejně jako u každé precizní technologie i zde platí, že lidský faktor stále hraje velmi důležitou roli.