03.08.2006 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přehlídka dcer fleckvieh

Z novely plemenářského zákonu vypadl paragraf č. 14, který se týká šlechtitelských chovů. Tyto chovy ale podle předsedy Svazu chovatelů českého strakatého skotu Dr. Josefa Kučery sehrály a sehrávají významnou roli v celém procesu šlechtění českého strakatého skotu a představují vlajkovou loď plemene. Svaz chtěl tedy najít cestu, jak je podpořit.

Výsledkem je první ročník otevřené soutěže nejlepších chovů, které produkují plemenný materiál a jsou z pohledu plemene zárukou budoucnosti.

Nová tradice
První den otevřených dveří organizovaný VOD Kámen, Chovatelským družstvem Impuls, Svazem chovatelů českého strakatého skotu a firmou Tekro v roli generálního partnera letošního ročníku proběhl v polovině června v areálu střediska Věžná patřící pod Výrobně obchodní družstvo Kámen nedaleko Pelhřimova. Stovce chovatelů se představily dcery po fleckvieh býcích Randy RAD-95, Regio RAD-104 a Hippo HG-183 a březí jalovice ze šlechtitelského programu Chovatelského družstva Impuls po otcích RAD-150, RAD-147 a MOR-112.
VOD Kámen hospodaří na 2200 hektarech zemědělské půdy, z nichž 1760 ha je orná. Většina rostlinné výroby zajišťuje krmivovou základnu pro chov skotu, který je jedinou živočišnou komoditou v podniku. „Dříve jsme chovali i prasata, ta ale ekonomicky příliš nevycházela, tak jsme je zrušili a specializujeme se pouze na mléko a hovězí maso,“ říká hlavní zootechnik Marián Bílý.
Na dvou střediscích je ustájeno 720 červenostrakatých dojnic a 100 holštýnek, včetně příslušného zastoupení ostatních kategorií skotu. Aktuálně v Kámeně nadojí 21,5 kg mléka na krávu denně při servis periodě 96 a inseminačním intervalu 68 dní. Inseminační index se pohybuje na úrovni 1,9.

Randy RAD-95
Býk s plemennou příslušností C88R se narodil 17. 7. 1994 po otci Ralbo a otci matky Modist. I přes svůj vyšší „věk“ má úctyhodnou plemennou hodnotu pro mléko na úrovni 1075 kg.
„První dovozy Randyho proběhly kvůli produkci synů, v současné době je po něm zhruba 32 000 dcer v rakousko-německé populaci,“ uvedl ředitel CHD Impuls Ing. Antonín Krejčíř. Pro jeho dcery je podle něj typické solidní osvalení, pevná horní linie, dobrý rámec a středotrupí a kvalitní vemeno včetně upnutí a postavení struků, jak je vidět na příkladu dojnice s katalogovým číslem 6, která má v původu otce matky MOR-21. Ing. Krejčíř u této skupiny pochválil i suchá a výrazná hlezna a spěnky. Jeho synové se v současné době hojně používají v Německu, dva jsou i v majetku CHD Impuls (RAD-147 a RAD-150).

Regio RAD-104
Také tento býk s šestiprocentním podílem red holštýna pocházející z inseminační stanice v Grubu je široce využívaný v rakousko-německé populaci. V roce 2003/2004 se natestovalo v těchto zemích úctyhodných 103 synů. Dnes má v tomto souboru 5800 hodnocených dcer a plemenné hodnoty jsou nadprůměrné (mléko 1169 kg, rámec 113, končetiny 113, vemeno 122). Do strakaté populace podle Ing. Krejčíře přináší dobrou mléčnou užitkovost s vysokým procentem bílkovin (3,55 až 3,60) a také maso. „Podle našich zkušeností je za hranicemi hlad po robustních zvířatech s kvalitním, mramorovaným masem, které může být i tučnější než v České republice“ podotýká komentátor.
Jako příklad kvalitní plemenice uvedl krávu s katalogovým číslem 8 po otci matky ZEL-69. Pochválil její tělesný rámec, délku těla, záď, pevné končetiny ve spěnkách a suchá hlezna. Ve srovnání s plemenicí číslo 7, která má v původu zastoupeného red holštýna (OM: RED-295), je také vidět její výrazný kombinovaný typ.
Po býku Regio Rad-104 jsou v současnosti zařazení do testace tři synové, RAD-161, RAD-163 a RAD-171.

Hippo HG-183
Tento plemeník je pode Ing. Krejčíře v naší republice dostatečně známý, o čemž svědčí i úspěchy jeho dcer na výstavách, například na letošním Techagru nebo v Litomyšli. „V současné době má celkem 8800 hodnocených dcer a stále si drží plemennou hodnotu pro mléko na úrovni 1223 kilogramů,“ říká komentátor a dodává, že i přes systém kvót by plemenná hodnota pro mléko měla chovatele stále zajímat. Z hlediska exteriéru bylo hodnoceno bezmála šest stovek dcer a jejich plemenné hodnoty naznačují střední až větší tělesný rámec (100), nadprůměrná vemena (112), velmi dobré končetiny (113) i osvalení (112).
Například vnučka MOR-21 s katalogovým číslem 16 má průměrný rámec, dobré středotrupí, dobrá horní linie, výborná záď i osvalení kýty. Za nejlepší z celé skupiny dcer označil Ing. Antonín Krejčíř krávu s číslem 14 (OM: SAL-25). Disponuje velmi dobrým osvalením, šířkou zádě, končetinami a vemenem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down