Ve dnech 20. až 22. října se otevřely brány pražského výstaviště v Letňanech pro PragaAgro 2005. V rámci tohoto veletrhu proběhl pátý ročník národní výstavy masných plemen skotu. Chovatelé z celé republiky přivezli přes tři stovky plemenných zvířat představitelů všech dvanácti u nás chovaných plemen. Celou akci shlédlo přes deset tisíc návštěvníků, převážně z řad odborné veřejnosti.
Francouzská plemena
První den výstavy patřil hodnocení francouzských masných plemen. Charolais, limousine a blonde dÁquitaine se ujal Armand Batiot, chovatel z oblasti Vandee a prezident Uchave.
Plemeno charolais je v současné době v Česku nejpočetnějším (6194 krav). V Praze bylo k vidění 44 zástupců charolais všech kategorií od telat po krávy a býky. Po určení národních vítězů všech kategorií vybral Batiot dva nejlepší: druhotelku Lišnické, a. s., Lišnice (č. 127524511, nar. 25. 3. 2000, O: ZCH 300, Eloi) a plemeníka původem z Francie nyní v majetku Agro Huzová, s. r. o., ZCH 922 Vaillanta (O: Nelson). Mezi nimi měl rozhodnout o šampiónovi výstavy, jak později uvedl pro týdeník Zemědělec. Vybrat z nich nebylo lehké, nakonec dal přednost plemeníkovi. Zvíře se snažil posuzovat podle toho, jakou má budoucnost v chovu.
Ocenění za šampióna plemene limousine si odvezl Ing. Josef Papáček z Kaliště za Drahanu (O: ZLI 246 Hymour), krávu na druhém teleti.
Nejlepšího představitele blonde dÁquitaine prvotelku Kahiru z Rochova, O: ZBA 215 Fallou přivezli na výstavu z farmy soukromého zemědělce Antonína Šťastného z Vědlic.
Závěr čtvrtečního odpoledne patřil dvěma dalším francouzským plemenům. Nejlepšího zástupce salersů vybíral Bruno Faure z UPRA Salers. Titul šampióna získala mezi sedmnácti představiteli starší kráva z chovu Eduarda Kramla ze Stachů.
O nejlepších představitelích plemene gasconne rozhodoval Jean-Pierre Gajan z UPRA France. Celkem dva chovatelé přivezli na výstaviště šest gasconnů: kategorií telata, jalovice a starší býci. Pohár za šampióna získal Ing. Alojz Vörös, zemědělec z Pelhřimova.
Galloway a highland
Své šampióny měli i chovatelé extenzivně chovaných plemen – gallowayů a highlandů, kteří jsou sdruženi do společného klubu. Plemeno galloway reprezentovalo celkem šestnáct zvířat, a to v kategorii telat, jalovic (12 až 24 měsíců a 25 až 36 měsíců) prvotelek a krav na druhém teleti, dále starší krávy a plemenní býci do tří let a nad tři roky. Titul šampióna získala jalovice Laura Roupovská, č. 9733932 z chovu manželů Václava a Milady Vacíkových v Roupově. Vítězná gallowayka, která se narodila 7. března 2003, je po otci ZGA 218 Sky Boy a z matky 30221717 CZ Nadine.
O jedenáct vystavovaných highlandů, o které se dělili dva majitelé (Petr Zdeněk z Dubové Hory a společnost Mani z Českých Budějovic). Vítězství za sedmiletého býka ZHG 215 H – Mac Donald II č. 44778282 si odnesla českobudějovická společnost Mani, která na obdobných chovatelských kláních patří mezi tradiční vystavovatele. Pro úplnost zbývá ještě dodat, že letošní šampión je po plemeníkovi 265 072 Luggi, jeho matkou je 50271717 Elin.
Masný simentál s dánským hodnocením
V roce 2005 dosáhl stav chovaných krav plemene masný simentál v Česku počtu 4209 kusů. Hodnocení více než dvacítky plemenných zvířat se v Praze ujal Hanning Hansen, vedoucí šlechtitelské komise dánské asociace pro chov masného simentála. Ten má i zkušenosti z posuzování zvířat v zahraničí, a to nejen na evropském kontinentu. Všechny přítomné zaujal býček z chovu Františka Koláře ze Stožice. Desetiměsíční syn ZSI 246 byl extrémně osvalený, dlouhý, harmonický, podle Hansena s velkou budoucností. Titul šampióna si nakonec odvezli chovatelé ze Státního statku Kašperské Hory, s. r. o., za plemeníka ZSI 280 Vingegárd Uruguay (O: Lykke Sirius P). Býk byl dovezen z Dánska z chovu H. Pedersena. „Můžu tak sledovat jeho historii a vývoj. Je to excelentní zvíře,“ vysvětlil Hansen.
Ostatní plemena
Ocenění za šampióna plemene hereford udělil Karel Šeba plemennému býkovi Homérovi ABS, HRF 246. Do Prahy jej přivezli z chovu ZD Podlesí Ročov. Otcem je Huth Homerun 11E. Býk není v Letňanech žádným nováčkem, ocenění získal sedmiletý plemeník již před dvěma lety rovněž na národní výstavě.
Nejlepšího zástupce plemene piemontese vybíral Ing. Jan Kaplan mezi šesti jeho představiteli. Jako nejlepší vybral půlroční jalovičku z chovu Alenky Polanské, Lutonina. Jejím otcem je ZPI 306 Zaino. Kaplan hodnotil i následující zástupce plemene belgické modrobílé. V úvodu upozornil na výhodu tohoto plemene pro křížení: menší tělesný rámec znamená i malá telata a tedy v křížení snadné porody. Plemeno je stále více oblíbeno právě díky využití v křížení, kdy jsou jím připouštěny dojné krávy, od kterých chovatel míní potomstvo zhodnotit prodejem na porážku. Barva se pohybuje od bílé po tmavě modrou. V Praze byl vyhodnocen jako šampión ZBM 190 Pirate majitele ZD Podlesí Ročov. Býk je již šestiletý, otcem je Lutin du Bouchelet.
Chovatelské skupiny
Sobotní odpoledne bylo vyhrazeno soutěži chovatelských skupin, kterou vyhlásilo jako mediální partner výstavy naše vydavatelství Profi Press. Možnosti přihlásit skupiny zvířat z jednoho chovu v počtu tří až šesti představitelů všech vystavených plemen nakonec využil rekordní počet dvanácti chovatelů. O hodnocení jsme požádali Henniga Hansena. „Budu rozhodovat podle harmoničnosti skupiny, jejího utváření, zda vyjadřuje to, co chovatel dělá ve stádě,“ uvedl na počátku svého nelehkého úkolu. Rovněž si všímal kvality končetin a v tomto směru nepřistupoval na kompromisy. Soutěž byla divácky velmi atraktivní, protože se ve dvou corralech vedle sebe vystřídaly skupiny devíti plemen. Přítomní tak mohli vidět nejen většinu šampiónů plemen, kteří se ve skupinách objevili, ale mohli i porovnat jednotlivá plemena vedle sebe: od extenzivních po intenzivní.
Po zhruba dvou hodinách napínavé podívané padlo rozhodnutí, jako nejlepší skupinu vybral Hansen pětici představitelů limousine z chovu Ing. Josefa Papáčka. Osmiměsíční býček po ZLI 324 s matkou druhotelkou Drahanou po ZLI 246 Hymourovi (šampiónkou plemene), méně než dvouroční jalovička po ZLI 294, dále 2,5letá jalovice opět po ZLI 294 Louxorovi a starší kráva Dolina po ZLI 229 přesvědčili rozhodčího o kvalitě chovu.
Na druhé příčce se umístila velice harmonická skupina čtyř jalovic z chovu Ing. Jana Chrousta z Jimramovských Pavlovic. Třetí zůstala rovněž špičková skupina plemene aberdeen angus z chovu Tegro, spol. s r. o., Těšenov. Celkem pětici angusů vévodil pětiletý Ibrahim Tegro ZAA 362. Všichni tři chovatelé získali i předplatné periodika podle vlastního výběru z nabídky Profi Pressu.