22.10.2007 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Překvapení na kanadských farmách

Prohlídka dvou farem s dojeným skotem poblíž hlavního města Ottawy v Kanadě přinesla skupině novinářů, pozvaných společností Alltech, mnohá překvapení. Zajímavá pro ně byla i návštěva firmy Richie Feed and Seed na výrobu granulovaných krmiv v Ottawě a hi-tech závodu v Alexandrii, zaměřeného na produkci krmných doplňků nazvaných Bioplex.

Skupinu návštěvníků uvítal na kanadské půdě prostřednictvím videozáznamu prezident společnosti Alltech, Dr. Pearse Lyons. Poté se ujal slova J. D. Johnston, prezident společnosti Richie Feed and Seed, která vyrábí granulovaná krmiva. Nejprve hovořil o situaci v chovu skotu v Kanadě, konkrétně v oblasti Ontario, potom se zaměřil na použití Optigenu v granulovaných krmivech.

V okolí Ottawy je soustředěno 24 procent všech stád dojeného skotu v Ontariu, což představuje přibližně patnáct procent veškerých stád v Kanadě. Klimatické podmínky pro chov skotu jsou tam v zimě nepříznivé. Rtuť teploměru klesá až na minus čtyřicet stupňů Celsia.

Systém zpeněžování mléka je založen na kvótách. Do tohoto systému jsou zařazeny producenti ze všech provincií. Ceny za kvótu stanoví samotní farmáři na měsíčních aukcích. Chovatel, který chce kvótu prodat nebo koupit, se obrátí na společnost, která obchodování s kvótami zprostředkovává, farmář sdělí množství kvóty a cenu. Systém kvót je založen na množství mléčného tuku. Ceny v jednotlivých provinciích se liší,. Pohybují se od 24 do 39 kanadských dolarů za kilogram mléčného tuku. S fungováním systému jsou farmáři, jak sami tvrdí, spokojeni.

Důležitou roli při výrobě mléka hraje výživa. Podle J. D Johnstona se na výživě podílí v podstatě pět různých krmných dávek. Jde o dávku, která je spočítaná, namíchaná, a kterou dojnice ji přijme, stráví a metabolizuje. Důležité je, aby mezi krmnými dávkami byla co nejmenší variabilita. K většímu příjmu namíchané krmné dávky by měl přispět přídavek preparátu s názvem Optigen. Jeho dávkování je snadnější, pokud je obsažen v granulích. Před tím, než se začal do granulovaných krmných směsí běžně přidávat, bylo třeba provést řadů pokusů a ověřit, zda se granulací nesnižuje jeho účinnost.

Po výrobně granulí

Průvodcem po výrobně granulí Richie Feed and Seed byl J. D. Johnston. Veškeré experimenty s granulací proběhly na zmenšeném, plně funkčním granulovacím zařízení, které je umístěno přímo v budově továrny. Zmenšený model byl zvolen především kvůli minimalizaci ztrát. Běžně se při výrobě granulí manipuluje s tunami vstupních surovin, tomu odpovídá i kapacita a velikost instalovaných výrobních zařízení. V případě, že by se experimentální granulace prováděla na velkokapacitních strojích a neměla pozitivní výsledek, docházelo by k velkým ztrátám.

Součástí granulační linky je i laboratoř, kde probíhají standardní zkoušky a rozbory krmiv. Chovatelé tam mohou zaslat vzorek svého krmiva, krmné směsi a následně si na internetu stáhnout výsledky rozborů a podle nich potom podle potřeby upravovat krmnou dávku.

Veškerá práce v Richie Feed and Seed je založena na konceptu stravitelnosti zrnin a plodin a výsledcích získaných z výzkumných center a univerzit. Tento pozitivní přístup měl vliv na to, že výrobna granulovaných krmných směsí se dostala na vedoucí postavení v krmivářském průmyslu. Cílem výrobny je optimalizace produkce za současné minimalizace nákladů.

Typické rodinné farmy

Obě farmy s dojeným skotem, které skupina novinářů navštívila, byly vzdálené necelou hodinu cesty automobilem z Ottawy. Obě navštívené farmy měly po stovce dojnic. Jako většina kanadských farem byly i tyto rodinného typu. Dojnice holštýnského plemene na obou farmách byly ve vazném systému ustájení. Pro odkliz hnoje sloužil shodně v obou stájích oběžný shrnovač. Aby se do něj dojnice nezachytily ocasem, měly jej přivázán na provázku k lanku, které bylo nataženo nad zadní částí všech stání. Nad každým stáním byl v oblasti kohoutku spuštěn železný mechanismus ve tvaru obraceného písmene T, který na první pohled vypadal jako drbadlo. Farmář ale vysvětlil, že toto zařízení slouží jako zábrana s elektrickým proudem, aby dojnice neměly snahu na stání vyskakovat. Fungovala tedy na stejném principu jako elektrický ohradník.

Obecně byly budovy stájí nízké a tmavé. Výměnu vzduchu zajišťovaly nainstalované větráky, zapnuté většinu roku, s výjimkou zimního období. Již při vstupu do stáje bylo znát, že dojnice jsou v průvanu, na to jsou však podle slov farmáře zvyklé a chladno ve stájích jim vyhovuje. V podmínkách tuhé zimy zůstávají otevřené jen větrací otvory ve zdech budov.

Telata byla těsně po narození ponechána ve stáji na chodbě za matkou a poté byla přesunuta do plastových venkovních individuálních boxů. Jelikož nebyly tyto boxy opatřeny výběhy, byla telata přivázána na řetězu, aby neutekla.

Dojnice byly v obou případech dojeny na stání, a to v pravidelných intervalech dvakrát denně. Mléko z farmy odváží každý druhý den. V současné době je denní dodávka mléka kolem 3500 litrů. Měsíční kvóta na množství tuku činí 102 kg. V případě, že mlékárna potřebuje větší množství mléka, uděluje takzvaný credit days, což znamená, že farmář může kvótu o něco překročit. Pokud farmář svoji kvótu překročí mimo tyto stanovené dny, je za to penalizován a může mu být dokonce kvóta odejmuta.

Pokud jde o na rozené býčky, nejsou ani na jedné z navštívených farem vykrmováni. Brzy po narození je prodávají. Výkrm tedy na farmách neprobíhá. Dojnice krmí směsnou krmnou dávkou v množství 3300 až 3700 kilogramů na 80 dojnic, to je v průměru asi 44 kilogramů na kus a den. Zdraví dojnic je pod kontrolou veterináře, který navštěvuje chovy v pravidelných dvoutýdenních intervalech.


Hi-tech výroba krmných doplňků

Na pouti po farmách a výrobních zařízeních v Kanadě byl poslední zastávkou v provincii Ontario hi-tech závod pro výrobu Bioplexu v Alexandrii. Je to jediné místo na světě, kde společnost Alltech tyto svoje produkty vyrábí a odkud je distribuuje do svých regionálních center. Touto výrobnou prováděl návštěvníky profesor Carl Dawson, první muž společnosti Alltech v oblasti výzkumu. Zvláštností všech tam vyprodukovaných preparátů je, že stopové prvky v nich obsažené (například měď, selen, zinek) jsou na rozdíl od ostatních preparátů přítomny v organické formě. Zvířata je v této formě dokáží z krmné dávky lépe využít.

Celý proces výroby podléhá přísným pravidlům a normám. Protože finální produkty jsou distribuovány do celého světa, je nutností, aby vyhovovaly různým typům norem. To bylo mimo jiné i důvodem k vytvoření vlastního systému kontroly ve všech fázích výroby. Součástí výrobní linky jsou obrovské prostory skladu, kde jsou výrobky váženy, baleny a připraveny k distribuci.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down