Ani obdivovatelé koní nepřišli na mezinárodní výstavě hospodářských zvířat a zemědělské techniky Přerov 2003 zkrátka. Každý den zahájil slavnostní kočárový průvod a nedílnou součástí výstavních dnů bylo předvádění, sportovní program a hodnocení koní. K vidění byla řada plemen, od českého teplokrevníka až po norika či quarter horse.
V neděli proběhlo vyhodnocení, bylo uděleno celkem 20 cen, titul šampióna teplokrevných koní získala klisna Allegra ze ZP Hvězdlice, a. s. Šampiónem mezi chladnokrevníky se stala klisna Etna (plemeno slezský norický kůň) ze statku Světlá Hora majitele Ludvíka Pavelky z Karolinky.
O pštrosech nejen informace
Pštrosí produkty (maso, kůže, peří a vejce) se těší stále větší oblibě u konzumentů a zpracovatelů po celém světě. Navíc je pštros nádherné zvíře a pokud je dobře vychován, není agresivní. O tom se mohli přesvědčit ti, kteří zavítali do stánku pštrosí farmy Doubravice, jen kousek od nové multifunkční haly.
Jeden z majitelů, Marek Kubíček, se činil nejen při předávání informací chovatelské veřejnosti, ale i při přípravě pochutin ze pštrosího masa, například guláše nebo steaků. Pštrosy si jako objekt svého zájmu vybral především pro jejich vysokou reprodukční schopnost a nízkých nároků na krmivovou základnu. Dnes má spolu s Ing. Romanem Koupým největší šlechtitelský chov v republice a zajišťuje obsáhlý servis pro začínající chovatele, do něhož patří například poradenství, dodávka krmiv či odbyt hotových výrobků.
Úspěchy těch nejmenších
Obrovský zájem veřejnosti vzbudila i expozice drobného zvířectva, zajišťovaná základní organizací Českého svazu chovatelů drobného zvířectva Čekyně. Téměř stovka vystavovatelů králíků, drůbeže a holubů přijela do Přerova změřit své úspěchy s kolegy. S sebou přivezli 341 kusů králíků a 104 kusů holubů, roztodivné druhy drůbeže mohli návštěvníci obdivovat v 52 voliérách. Z posouzení zvířat, které proběhlo ve čtvrtek odpoledne, vzešli vítězové všech tří kategorií a ještě 28 čestných cen. Vítěze nám představil předseda ZO Čekyně, Jaroslav Indrák: „V kategorii králíků získal první cenu kastorex chovatele Miloslava Hrabala. Toto krátkosrsté králičí plemeno je poměrně náročné, za péči se však odvděčuje nádhernou kožešinovou srstí.“ Vítězný holub moravský morák popelavý pochází z chovu Josefa Šitara a první cena za drůbež putuje k zástupci nejmladší generace chovatelů Tomáši Hradňanskému.
Obdiv na první pohled budil u návštěvníků i jeden z držitelů čestného ocenění, králík belgický obr. Je v České republice nejtěžším plemenem, jeho hmotnost v dospělosti přesahuje sedm kilogramů.