Když rekonstrukce, tak kompletní. Jenom radikální přestavba stájí doslova a do písmene „od podlahy“ totiž může přinést zisk. Při jakémkoliv kompromisním řešení mizí investované peníze postupně v nutných opravách. Právě jste si přečetli dvě věty, kterými se od loňského jara řídí akciová společnost Mydlářka v jednom ze svých provozů – na farmě Mezno. Dva z pěti starých objektů už mají stavební a technologickou operaci za sebou a praxe jim dala razítko s nápisem „Prověřeno životem“.
Přestavované Mezno představil Zemědělec poprvé na podzim 2002. Stavební práce tam v bývalé výkrmně prasat zahájila JAKA Vrchotovy Janovice 1. dubna a 15. června mohla společnost BD Tech (oficiální zástupce německé Big Dutchman International v České republice) začít s montáží technologie. Po třech měsících se do nové odchovny stěhovaly první turnusy odstavených selat.
„V ideálních životních podmínkách se v první řadě významně zlepšil zdravotní stav zvířat a to se následně projevilo poklesem ztrát, které jsou nyní třikrát nižší než dřív. Současně se zvýšil průměrný denní přírůstek a spokojeni musíme být rovněž s vyrovnaností zástavu,“ stručně komentoval pozitivní změny ředitel Mydlářky Antonín Limburk.
Technologie a obsluha
jsou tady pro zvířata
Je logické, že s praktickou prověrkou technologie v hale (ze které zůstal po přestavbě jen původní skelet) je spokojen i Ing. Jan Kozák, ředitel BD Tech. „S investorem jsme se shodli na základních stanoviscích a z těch jsme také vycházeli. Ustájení nebo chcete –li jím vytvořené prostředí ve stáji musí umožnit maximální realizaci dědičně daných užitkových vlastností zvířat. Zvířata nejsou od toho, aby se přizpůsobovala technologii, to je naše další zásada. A nakonec, realizovaný systém ustájení, krmení, vyhřívání kotců, ventilace či odklizu kejdy nesmí vůbec připustit, aby se obsluha věnovala víc opravám vybavení odchovny než zvířatům.“
Moderní stáj pro selata v živé hmotnosti od 7 do 25 kg má devět oddělení, z nichž je jedno vždy volné, využíváno je tedy najednou 3600 míst. Jak jsme již dříve psali, v případě odchovny (ale rovněž porodny) v Mezně se Mydlářka nekompromisně rozhodlo pro suché krmení. A také tento výběr si chválí.
Na řadu přichází
třetí hala farmy
Čtyři objekty ze současných pěti zprovoznil původní majitel farmy před 30 lety. „Já pracuji v Mezně od roku 1974, takže se nyní účastním bourání toho, co jsem kdysi stavěl,“ říká Jiří Jelínek, zástupce vedoucí provozu. Nostalgie tady ovšem nemá místo, přednosti zvoleného zásahu jsou čím dál tím zřetelnější.
V pořadí jako druhá přišla na řadu porodna. S její totální rekontsrukcí se začalo v říjnu 2002 a letos v květnu se do ní už nastěhovaly prasnice, které mají k dispozici celkem 288 ustajovacích míst. „Po dvou měsících praktické prověrky stáje máme obdobný důvod k radosti jako u odchovny, protože i tady ekonomika provozu vykázala za poměrně krátkou dobu pozitivní změny. Zvýšila se totiž jak mléčnost prasnic, tak hmotnost selat při odstavu a současně poklesly jejich ztráty z 10 na 5 %,“ dodává ředitel Limburk.
Do 15. září má podle plánu být kompletně v novém třetí hala v Mezně, určená pro březí a jalové prasnice. Od individuálního i skupinového ustájení pod jednou střechou očekává společnost Mydlářka to samé, jako u dvou dříve zmodernizovaných stájí – větší pohodu zvířat a dokonalejší možnosti jejich obsluhy, které společně ovlivní hospodářský výsledek nejen této jedné farmy.
Mydlářka počítá v tomto roce s výkony 600 milionů Kč, živočišná výroba se na nich bude podílet ze 70 % a konkrétně komodita „vepřové“ 230 miliony. Správně investovat do produkce 6600 tun se tedy zcela jistě vyplatí.