08.11.2006 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přesvědčit veřejnost – kupujte české mléko

Ředitel akciové společnosti Plemo Ing. Libor Divoký poskytl našemu týdeníku krátký rozhovor:

Co očekáváte od těchto seminářů, které vaše společnost začala pořádat, jak jsem se dozvěděl, již v roce 2001?
Od tradičního setkávání chovatelů v Polné si slibujeme dvě věci: Je to jednak přenos odborných informací, které se snažíme zprostředkovat pro chovatele v co nejpřijatelnější formě. Jde o filmovou podobu, kde na konkrétních stádech demonstrujeme výsledky plemenářské práce. Přednášky, které vybíráme, obvykle reagují na konkrétní problémy, které se aktuálně v chovu skotu objevují. Rozpoznání říje, její správná synchronizace a výroba objemných krmiv souvisí přímo s ekonomikou výroby mléka, jehož cena je nyní nízká.

A ta druhá věc?
Setkávání chovatelů v Polné má rovněž společenskou úlohu. Všichni přítomní mají aspoň jednou do roka příležitost vzájemně se setkat a pohovořit. Nejsilnější byl loňský ročník, kdy jsme registrovali 600 hostů, ale i letos je účast velká.

Mluvil jste o ceně mléka, jaký je podle vás hlavní důvod, proč je nízká?
Cena mléka samozřejmě souvisí s mezinárodním obchodem, ale pokles ceny u nás je daleko razantnější než v západní Evropě. Větší důraz a tlak bych doporučil vyvíjet na obchodní řetězce a ne pouze na zpracovatele (mlékárny). Například v Rakousku začali chovatelé pořádat protestní akce. Na těchto akcích seznamují veřejnost s výrobními cenami a realitou v zemědělském sektoru. Dále se farmáři snaží přesvědčit spotřebitele, aby kupovali pouze mléko z domácí produkce. To je podle mého názoru jedna z cest.

Jak vidíte úlohu státu?
Tím, že stát neposkytuje v chovu skotu a dalších hospodářských zvířat takovou podporu, jako mají některé sousední státy v EU, nechává napospas naše zemědělce. Zájem státu by měl být v zachování stavů hospodářských zvířat, lépe řečeno aspoň těch hospodářských zvířat, která se podílí na údržbě krajiny. Až za několik let nebude dobytek pro spásání trvalých travních porostů, budeme chovy zase obnovovat a stát bude muset tuto obnovu výrazně dotovat.

Jak pomáhá chovatelům Plemo?
Naše společnost klade důraz na domácí šlechtění, čímž fakticky vracíme část prostředků ve formě nákupu domácí genetiky zpět do chovů. Spolupracujeme s řadou předních chovů v ČR. Nelze být ale osamoceným ostrovem, proto máme řadu partnerů v zahraničí. Na inseminačních stanicích v Moravském Krumlově a v Litohoři je ustájeno asi 200 býků, roční produkce je přibližně 400 000 inseminačních dávek. Větší část ID jde na domácí trh, menší putuje na Slovensko, do Rakouska, Německa i Francie.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down