Někteří odborníci uvádějí, že u telat je možná prevence proti infekci E. coli vakcinací krav v pozdní březosti. Toto poznání ověřovali v Řecku, kde sledovali jak selen a vitamín E, jako dvě z nejvýznamnějších složek antioxidačního obranného systému savců, podporují imunitní odezvu zvířat a pokusně aplikovali kravám v pozdní březosti samotný selen nebo v kombinaci s vitamínem E.
Podle výsledků řecké studie, kdy dojnice holštýnského plemene vakcinovali ve 190. dni březosti proti E. coli, aplikace samotného selenu nebo v kombinaci s vitamínem E významně zlepšila tvorbu specifických protilátek proti E. coli; vyšší produkci specifických protilátek konstatovali i při aplikaci samotného selenu.
Veterinary Record, 149, 2001
Nový pestivirus u divoce žijících zvířat
Nový virus ze skupiny pestivirů, které způsobují ekonomicky závažná onemocnění hospodářských zvířat, jako je virový průjem u skotu (BVD) a mor prasat, byl identifikován a izolován ze tkání divoce žijících zvířat (antilop) vědci z NADC (National Animal Disease Center) v Iowě. Přítomnost tohoto viru u divoce žijících zvířat je závažná z důvodů jejich možného kontaktu s hospodářskými zvířaty a přenosu nemocí.
Současný výzkum v oblasti pestivirů je zaměřen na BVD virus, který ve stádech skotu způsobuje snížení mléčné užitkovosti, zhoršuje konverzi krmiva a vyvolává vážné reprodukční problémy. Pro praktické podmínky chybí rychlý, spolehlivý a jednoduchý diagnostický test.
Feedstuffs, 73, 2001, č. 49
Podle zahraničích materiálů zpracovala Ing. Pavla Schneiderová, ÚZPI, Praha