05.03.2003 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Priony také v jazyku?

Vědecký časopis Journal of Virology přinesl zprávu, která by mohla snadno nahnat hrůzu milovníkům hovězích jazyků. Ale poplach je předčasný. Biolog Richard Bessen z Creighton University v americkém městě Omaha (stát Nebraska) sledoval putování prionů v těle pokusných křečků. Zvířatům byla do mozku píchnuta dávka prionů vyvolávajících u zvířat a člověka tzv. spongiformní encefalopatie (skrapii ovcí, BSE krav a Creutzfeldt-Jakobovu chorobu lidí). Následně Bessen pozoroval, že se priony neomezí jen na nervovou tkáň křeččího mozku, ale v poměrně vysokých koncentracích se dostávají i do jazyka. Bessen se domnívá, že je na čase, aby se veterináři zabývali možností, že se priony objevují také v jazyku skotu stiženého chorobou BSE.

Prozatím byly priony odhaleny u skotu s BSE v mozku, míše, některých mízních uzlinách, kostní dřeni, brzlíku či varlatech. Jazyk je, stejně jako další svalová tkáň, považován za bezpečný. Podle britského patologa Jana Frasera z Institute for Animal Health v Edinburghu můžou priony cestovat z mozku do jazyka podél některých nervů. Není jisté, nakolik tento proces probíhá i u skotu s BSE a nakolik je tedy hovězí jazyk „rizikový“. Pokud byly vzorky z jazyků odebraných kravám s BSE vpíchnuty do mozku pokusných myší, zůstala pokusná zvířata zdravá. To dokazuje, že fenomén pozorovaný Bessenem může být jen „křeččí specialitou“.
„Nemáme v současné době sebemenší důkaz o tom, že by byl hovězí jazyk z hlediska prionů rizikovým materiálem,“ tvrdí rezolutně Fraser.
Nicméně Bessen předpokládá, že i u krav s BSE mohou priony cestovat z mozku do jazyka. Do organismu člověka může pak prý prion proniknout právě přes sliznici kryjící jazyk. Zatím se předpokládalo, že člověk se nakazí priony většinou přes střevní či žaludeční sliznici. Bessen si myslí, že průnik prionů sliznicí jazyka usnadní drobná poranění této sliznice nebo infekce.
Když američtí biologové vstříkli křečkům priony přímo do jazyka, dostaly se priony do mozku během dvou týdnů a křečci onemocněli už za osmdesát dní místo obvyklých sto devadesáti dní nezbytných k tomu, aby se vyvinula choroba po příjmu prionů s potravou.
„V laboratorních podmínkách dokázal Bessen nakazit zvířata zatraceně rychle,“ komentuje výsledky pokusů Byron Caughey z Rocky Mountain Labs v americkém Hamiltonu (stát Montana). „Ale jestli se něco podobného odehrává i za normálních okolností mimo pokusy v laboratořích, to vám neřeknu, protože to nevím.“
I když opatrnosti v souvislosti s priony není nikdy dost, bylo by asi předčasné ignorovat výsledky všech dosavadních výzkumů prokazujících neškodnost svaloviny hovězího jazyka a dělat naopak dalekosáhlé závěry z jediné studie na laboratorních křečcích.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down