Je to neuvěřitelné, ale opět se nám blíží další silážnická sezóna. Jak ráda bych napsala, kolik novinek v letošním přehledu naleznete. Ale je to jako v současném našem životě, kdy kvůli pandemii máme nových zážitků jako jehel v kupce sena. Co je ovšem velmi příjemná zpráva, že jsme měli po několika letech pořádnou zimu včetně dostatku srážek. To dává nezpochybnitelný předpoklad dobrého zásobení půdy vodou pro jarní vegetaci. Na portálu intersucho.cz již prakticky není žádné území republiky zasaženo ani počínajícím suchem.
V přehledu v příloze časopisu Krmivářství 2/2020 naleznete přípravky biologické, chemické a biologicko-chemické.
Biologické přípravky
Tyto přípravky obsahují pouze samotné bakterie nebo bakterie a enzymy a nosič. Dodané bakterie jsou tvořeny různými rody, druhy a kmeny bakterií. První název je rod (např. Lactobacillus, Pediococcus, Lactococcus), druhý je druh (např. Lactobacillus plantarum, Lactobacillus brevis) třetí je kmen označen číslem, u kterého je uvedena zkratka z několika písmen. Ta značí, v které sbírce mikroorganismů je daná bakterie registrována (CCM – ČR, ATCC – USA, DSMZ – Německo, NCIMB – Velká Británie).
Kmen zahrnuje různé jedince bakterií v rámci jednoho druhu, které se odlišují např. fyziologickými vlastnostmi, nutričními požadavky a podmínkami růstu. Počet bakterií je v tabulkách vyjádřen jednotkou cfu (colony forming units), která se do češtiny překládá jako kolonie tvořící jednotky (KTJ).
Široká škála bakterií a jejich kombinací v přípravcích je dána jejich rozličnou schopností množit se v rozdílných podmínkách. Např. kmeny Pediococcus jsou tolerantnější k vyšší sušině silážované hmoty, než jsou kmeny Lactobacillus, a mají širší rozsah optimální teploty a pH pro růst (rostou lépe v chladných podmínkách na konci podzimu a brzy na jaře).
Podle vytvořených kyselin se přidané bakterie rozdělují na homofermentativní a heterofermentativní. Homofermentativní podporují hlavně rychlou fermentaci a vytvářejí kyselinu mléčnou. Heterofermentativní (Lactobacillus buchneri, Lactobacillus brevis, Lactobacillus kefiri, Lactobacillus diolivorans) produkují kyselinu mléčnou a octovou, která sice vede k pomalejší fermentaci než u homofermentativních bakterií, ale díky vytvořené kyselině octové jsou potlačeny kvasinky a plísně, které iniciují proces aerobního poškození během otevření siláže.
V nabídce je i několik přípravků obsahujících enzymy, které štěpí polysacharidy na jednodušší cukry, především na glukózu, arabinózu, xylózu, maltózu. Bakterie mléčného kvašení pak mají více dostupných cukrů k jejich přetváření na kyselinu mléčnou.
Chemické přípravky
Jejich obrovskou výhodou je fakt, že fungují okamžitě. Po těchto prostředcích je rozhodně prospěšné sáhnout v případě, že počasí nepřeje, není možné najít několik slunečných dnů v období sklizně a zajistit tak vhodnou sušinu. Rovněž ošetření povrchu naskladněné silážované hmoty chemickými přípravky má své důležité opodstatnění. U kukuřice mají chemické přípravky velký význam při silážování vlhkého (mačkaného i šrotovaného) zrna, LKS a CCM, tzn. produktů s vyšším obsahem sušiny. Kvůli horšímu udusání hmoty zde ve velké míře hrozí zaplísnění.
Přípravky chemické obsahují především kyselinu mravenčí (okamžitě snižuje pH, má baktericidní účinky), kyselinu propionovou (působí proti kvasinkám a plísním) a jejich soli. Dále mohou obsahovat sorban draselný nebo benzoan sodný, které rovněž působí proti plísním.
Pak jsou zde přípravky kombinované biologicko-chemické, jež obsahují jak biologickou, tak i chemickou složku.*
Přípravky zrušené a nové:
BIOMIN Czech s. r. o.
- Biotronic® TOP 3 nový, chemický
- Biotronic® TOP Forte zrušen
ARCO feed, spol. s r. o.
- Anta® Cid Car 60 nový, chemický
Výsledek vznikl za podpory Ministerstva zemědělství, institucionální podpora MZE-RO0718
Ing. Yvona Tyrolová
VÚŽV, v. v. i., Praha-Uhříněves
Kontakt: tyrolova.yvona@vuzv.cz
Článek včetně tabulek s přehledem konzervantů najdete v Krmivářství 2/2021.