Česká republika je otevřenou zemí, kde chovatelé využívají plemenné býky z celosvětové nabídky. Tomu se musí také přizpůsobovat metody stanovení a zveřejnění plemenných hodnot. Stále více zemí využívá plemenné hodnoty z mezinárodního genetického hodnocení býků v Interbullu také v rámci svého národního hodnocení a v letošním roce se k nim zařadí také ČR. Cílem je zjednodušení práce s plemennými hodnotami, jejich srozumitelnost a snadnější interpretace. Další výhodou je, že každý býk bude reprezentován pro danou vlastnost pouze jedinou plemennou hodnotou.
Se zvyšujícím se obchodem s inseminačními dávkami vznikla potřeba porovnání genetického hodnocení mezi zeměmi. Evropská organizace pro živočišnou výrobu (EAAP) sestavila pracovní skupinu v roce 1975, která studovala možnost standardizace procedur odhadu PH mezi zeměmi. Ve stejné době pracovní skupina pod patronací IDF (Mezinárodní mlékařská federace) pracovala na obdobném problému. Pokračování těchto potřeb vedlo EAAP k založení Interbullu v roce 1983 za podpory IDF, ICAR a FAO. V roce 1988 se Interbull stal stálou sub-komisí ICAR. Práce v Interbullu se rozvíjela, což vedlo k potřebě založení výkonné jednotky. V důsledku toho bylo v roce 1991 založeno centrum Interbullu na zemědělské univerzitě ve švédské Uppsale. V roce 1995 bylo zahájeno oficiální mezinárodní genetické hodnocení metodou MACE (Multiple Across Country Evaluation) pro znaky produkce. V roce 1996 bylo Centrum Interbullu uznáno jako referenční pracoviště pro genetické hodnocení dojeného skotu pro EU.
Prvním krokem k dosažení harmonizace bylo zdokumentování národních systémů genetického hodnocení v jednotlivých zemích. Druhým krokem bylo vytvoření metodických pokynů, které povedou k přizpůsobení zemí s jednodušším hodnocením k dokonalejším metodám. Cílem Interbullu byla příprava výsledků (výstupů) národních systémů, speciálně PH býků pro produkční znaky používaných pro konverzi k mezinárodnímu použití. Součástí těchto metodických pokynů jsou postupy přípravy dat před jejich vstupem do národního a mezinárodního hodnocení. Postupně se tyto postupy dále zdokonalovaly a rozšiřovaly o další znaky. V současné době jsou na webových stránkách Interbullu uveřejněny popisy národních postupů výpočtu, které obsahují použitý model, popis souboru zvířat, efekty, bázování, složení selekčního indexu, podmínky zveřejnění a další. Vypracovány jsou metodické pokyny pro země zapojené do MACE, které jsou nazvány „doporučení Interbullu“, ale v případě jejich nedodržení může být země z hodnocení MACE vyřazena, takže se jedná vlastně o závazné pokyny.
Každá změna v národním výpočtu musí být Interbullu oznámena. Pokud se jedná o změny ovlivňující spolehlivost nebo genetický trend PH, musí být potvrzena neveřejným kontrolním výpočtem MACE tzv. test-runem, na základě kterého rozhodne Interbull o schválení (validaci) těchto změn. Pokud není validace úspěšná, jsou takové národní PH vyloučeny z mezinárodního porovnání v MACE.
doc. Ing. Jiří Motyčka, CSc.
Svaz chovatelů holštýnského skotu ČR, z.s.
Kompletní článek najdete v NCH 6/2017.