Pro udržitelnou zemědělskou produkci

Mezi hlavní body semináře na nedávné výroční členské schůzi Svazu marginálních oblastí patřily novinky v legislativě, udržitelnost zemědělské produkce a zajištění konkurenceschopnosti českého zemědělství na globálním trhu, ale i aktuální nákazová situace kolem KHO (bluetongue) a SLAK.

Ing. David Kuna, ředitel Odboru environmentálních podpor MZe ČR seznámil přítomné členy s agroenvironmentálními podporami a novinkami v legislativě ekologického zemědělství v roce 2025.

Zahraniční priority MZe

Ing. Pavel Sekáč, PhD., vrchní ředitel Sekce pro fondy EU, zahraniční záležitosti a obchodní spolupráci, ozřejmil evropské a zahraniční priority ministerstva zemědělství 2025 a dále do budoucna. Jeho vystoupení poskytlo komplexní přehled o prioritách Ministerstva zemědělství ČR v evropském a mezinárodním kontextu. Důraz byl kladen na udržitelnost zemědělské produkce, ekonomický kontext podpor a zajištění konkurenceschopnosti českého zemědělství na globálním trhu. Přednášející zmínil implementaci nového strategického plánu SZP 2023–2027, téma potravinové bezpečnosti a odolnosti zemědělských systémů.

Z oblasti mezinárodní spolupráce a obchodu zazněla témata bilaterálních vztahů s klíčovými obchodními partnery (např. EU, USA, Čína, Latinská Amerika), podpora exportu českých zemědělských produktů na globálních trzích. Aktuální výzvy se týkají především reakce na dopady klimatické změny na zemědělství či adaptace na nové geopolitické podmínky (cla) ovlivňující obchod s potravinami a surovinami.

Administrace podpor

Dalším přednášejícím byl Ing. Vítězslav Vopava, ředitel Sekce přímých plateb SZIF. Ten seznámil přítomné s administrací podpor v roce 2025 a hodnocením systému AMS, tedy způsobu monitoringu zemědělských ploch prostřednictvím družic. Kromě toho členy SMO seznámil s novými opatřeními v rámci Ekoplateb a dílčími změnami v jednotlivých opatřeních.

Pozor na mezinárodní přepravu krmiv

Nad rámec programu vystoupil ředitel Českého svazu chovatelů masného skotu Kamil Malát, informoval o jednání se Státní veterinární správou ve věci slintavky a kulhavky (SLAK). V rámci diskuse zazněly apely na nepodceňování nákazové situace a maximální možnou eliminaci rizik. Přítomní také apelovali na zástupce MZe, aby zvážili ještě větší zpřísnění opatření proti zavlečení SLAK do ČR. Zazněl také požadavek na výjimky pro ekologicky hospodařící zemědělce, aby se v maximálně možné míře zkrátily dodavatelské řetězce a nevozilo se krmivo ze Slovenska nebo Maďarska. Trh je dnes globalizovaný a mezinárodní přeprava komodit je rizikovým vektorem.

Zástupci MZe představili opatření směrem k zemědělcům, kteří by nemohli vlivem vysokých úhynů na katarální horečku ovcí (bluetontgue) plnit dotační podmínky. Podobné úlevy je prý ministerstvo připraveno učinit také v případě slintavky a kulhavky.

Omezování byrokracie vstříc

RNDr. Jiří Mach, předseda Svazu marginálních oblastí, doplnil přednášející o podněty z řad farmářů ohledně budoucnosti dotačních podpor na úrovni EU, zásadním způsobem upozornil na téma sociální podmíněnosti v rámci podpor, zejména úpravy pracovně-právních vztahů a BOZP v provozu. Poděkoval za vstřícnost při jednáních o omezení byrokracie ve věci zrušení prokazování produkce v EZ. Na závěr byla schválena účetní uzávěrka a přednesena zpráva Revizní komise Svazu marginálních oblastí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down