Proč přežvýkavci nejsou příčinou klimatických změn naší planety?

Do studia TV Zemědělec byli na sklonku února pozváni hosté z USA, kteří poskytli erudované odpovědi. Prvním byl Frank Mitloehner – univerzitní profesor na UC Davis v Kalifornii a vedoucí výzkumného centra UC Davis CLEAR Center. Druhým dr. Steve Winnington – oblastní ředitel šlechtitelské organizace World Wide Sires. Pozvali je do ČR a k rozhovoru Ing. Vladimír Novotný, Ph.D., a Ing. Tomáš Novotný ze společnosti MTS, spol. s r. o.

Někteří naši farmáři mají obavy ze stále opakovaného argumentu, že škodí klimatu, protože jejich krávy produkují metan, a tím znečišťují atmosféru a poškozují klima. Mají pravdu, či ne? Jak jim odpovíte?

FM: Krávy jsou přežvýkavci a s tím souvisí jedna zajímavá vlastnost, a to totiž že dokážou trávit některá rostlinná krmiva ojedinělým způsobem. Např. celulózu, rostlinnou biomasu. Bez předžaludků přežvýkavců nelze celulózu trávit. To je pro nás výborné.

Problém je, že mikroorganismy, které v předžaludcích např. celulózu tráví, současně jako vedlejší produkty metabolismu produkují metan. Většina z něj je vylučována z krávy říháním, část je pak vylučována výkaly. Otázka zní: Jak velký je to problém? Metan je významný skleníkový plyn a přispívá k oteplování planety. Ale ač jde o silný skleníkový plyn, má krátkou životnost a poločas rozpadu. Nevydrží v atmosféře dlouho. A pokud dokážeme řídit využití metanu v atmosféře, můžeme přes něj snižovat globální změny klimatu. Pokud se farmáři zapojí, stanou se naopak součástí řešení a redukce oteplování.

Lze říci, že pokud jsme v České republice snížili za poslední dekády stavy skotu téměř na polovinu, přispěli jsme tím již k redukci metanu v ovzduší?

FM: V České republice, v porovnání s rokem 1990, máte dnes nejen skoro poloviční stavy krav, ale současně jste téměř zdvojnásobili produkci mléka. Což znamená, že jste snížili produkci metanu absolutně i na jednotku vyrobeného mléka.

Jde tu tedy o produkci metanu našimi kravami celkem, nebo jde o to, jak dobrá je farma v produkci, jak dobře se stará o zvířata, jak kvalitní je?

FM: Jde o obojí. Potřebujeme přes metan snižovat skleníkové plyny. Přitom pokles stavů krav by měl být díky pokroku v užitkovosti, lepšího genetického potenciálu, krmení, zdraví zvířat, jejich reprodukce… tedy postupů, které dělají naše krávy lepšími. To pak prospívá i ekonomice produkce potravin, ekonomice farmy a současně k snižování produkce plynů celkem i na jednotku produkce.

Steve, vy jste genetik a padlo zde, že pokrok přes šlechtění je jedním z nejvýznamnějších nástrojů. Na které vlastnosti selektovat, aby byl přínos maximální?

SW: Souhlasím se vším, co řekl Frank. A čeští chovatelé opravdu mohou být hrdí na to, čeho za poslední období dosáhli. Zvýšili produkci mléka téměř dvojnásobně, díky kvalitní plemenářské práci a managementu k tomu potřebují jen polovinu stavů krav.  Také v USA, kde bylo v devadesátých letech okolo 25 milionů krav a dnes produkují s devíti miliony více mléka než tenkrát. Dosáhlo se toho hodně i díky vaší schopnosti učit se a importovat novinky v oblasti managementu, mnoho lidí jste přivezli v rámci návštěv na farmy do USA, a dovezli jste i mnoho výborného plemenného materiálu.

Více přináší dubnový Náš chov.* 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down