25.04.2003 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Producenti mléka v úzkých

Chovatelé holštýnského skotu se sešli na valné hromadě svého svazu ve Větrném Jeníkově. V současné době organizace sdružuje 327 členů, kteří chovají 74 969 krav. Náplní setkání bylo informovat o činnosti, schválit rozpočet, vyslechnout příspěvky. Diskuse se ale stočila na hlavní problém dneška: ceny za mléko klesají, mlékárny vypovídají smlouvy.

„Předvstupní období nepřineslo nic dobrého, situace je kritická a nepřispívá k tomu ani současný tlak na snižování cen mléka,“ zahájil vystoupení předseda Svazu chovatelů holštýnského skotu ČR Ing. Karel Horák. Svaz v současné době sdružuje 327 členů chovatelů a 194 mimořádných členů – jednotlivců. Členové chovají 74 969 krav. K 1. březnu letošního roku je v Plemenné knize holštýnského skotu zapsáno 189 tisíc krav od 958 členů. Průměrná užitkovost v roce 2002, jak uvedl ředitel svazu doc. Jiří Motyčka, dosáhla 7036 kg mléka (231 kg bílkovin), v letošním roce se již zvýšila na 7223 kg mléka a 241 kg bílkovin. Od roku 1995 eviduje svaz stáje s dosaženou užitkovostí 200 a více kilogramů bílkovin. V začátcích evidence splňovalo tento limit 85 stájí, v roce 2002 se jejich počet zdesateronásobil na 989. Produkci vyšší než 310 kg bílkovin (tj. plus 2,5 směrodatné odchylky) vykázalo 35 chovů.

Státní podpora
Jedním z významných zdrojů příjmů svazu v loňském roce byl státní příspěvek, finanční podporu získali na vedení plemenné knihy, zveřejňování výsledků šlechtění, pořádání výstav, seminářů a vydávání publikací. Prostřednictvím svazu dostali chovatelé podporu na zabřezlé příjemkyně po embryotransferu. Celkem ji svaz vyplatil 85 subjektům na 1622 zabřezlých plemenic. Dotace za kladně prověřeného býka je určena chovateli, v jehož stádě se býk narodil, nebo majiteli embrya. Podmínku pro její vyplacení splnilo osm plemeníků.
Svaz chovatelů holštýnského skotu je druhým největším akcionářem (23,41 %) Českomoravské společnosti chovatelů, 34 % drží stát a další akcie vlastní ostatní chovatelské svazy. Vliv na chod společnosti je realizován prostřednictvím dvou zástupců v představenstvu. Mezi hlavní úkoly podnikatelského záměru pro letošní rok patří ukončení vývoje TDM (Test Day Model) tak, aby do konce roku byly k dispozici první pracovní výsledky.
Kontrola užitkovosti ponovu
Uspořádání kontroly užitkovosti v Česku neodpovídá běžné evropské praxi především proto, že pověřené osoby, které ji provádějí, jsou zároveň realizátory šlechtitelského programu, tzn. majiteli býků a prodejci inseminačních dávek. V současné době se jedná o dvou možných variantách změny: buď vytvoření dceřiné společnosti ČMSCH nebo vznik zcela nového subjektu, pravděpodobně družstva, na který by byla kontrola užitkovosti přenesena. Názory na uspořádání se dosud různí a jednání budou pokračovat. Podle požadavků ICAR mají být systémy kontroly užitkovosti podrobeny akreditaci do roku 2007 a nové uspořádání by mělo větší naději získat podporu z finančních prostředků unie. Pro zkvalitnění systému bude již letos zaveden svoz vzorků mléka přes svozná místa chladicími vozy. Podle informace ředitele ČMSCH prof. Jaroslava Pytlouna rekonstruuje společnost laboratoř v Buštěhradě a pro oblast Moravy by měla sloužit v příštím roce nově vybudovaná laboratoř v Brně.

Mléko: situace kritická
Chovatelé dojných plemen skotu se v současné době ocitli ve velkých ekonomických problémech. Velice rychle klesá cena za mléko a mlékárny dokonce smlouvy o odběru vypovídají, v případě družstva Mlecoop jde již podle jeho ředitele Ing. Vlastimila Kratochvíla minimálně o 450 tisíc litrů mléka. Také podle jeho názoru „padnou mlékárny.“ Zemědělcům v nich však mohou zůstat peníze. Navíc mlékárny tlačí na další prodloužení doby splatnosti faktur. Cena mléka poklesla podle Kratochvíla na 7,80 až 7,85 Kč/l. Situaci mohou zhoršit ještě producenti mimo družstvo, kteří budou mléko nabízet třeba i za pět korun. Mlecoop sdružuje 11 odbytových organizací a má problém přijmout další členy. „Po vstupu do unie nás budou ohrožovat státy, které spolu s námi přistoupí,“ předpokládá Kratochvíl. Situaci na mléčném trhu kritizoval i předseda Agrární komory ČR Václav Hlaváček.
Ještě s jedním problémem se záhy setkají držitelé kvót pro produkci mléka. Výše rozdělené kvóty v Česku neodpovídá výši získané v rámci přístupových vyjednávání s unií. V Česku získalo 3602 producentů celkovou kvótu na 2,797 miliardy litrů mléka. Pro vstup do unie je však vyjednáno 2,601 mld. litrů a současná produkce mléka dosahuje 2,535 miliardy litrů. Proto se podle ing. Josefa Běhala (SZIF) nyní jedná o způsobu zkrácení kvóty.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down