Český strakatý skot: produkční stáda vs. genetické zdroje. Existuje mezi populacemi rozdíl? Přemýšleli jste někdy o programu genových zdrojů? K čemu jsou tato zvířata dobrá a mají v dnešní době vůbec význam? Opravdu se tato zvířata liší od těch ,,obyčejných“?
Původní plemena proto mohou být zdrojem genů využitelných pro zlepšení zdraví a dalších užitkových vlastností intenzivních plemen a mohou také významně přispět i ke zvýšení bezpečnosti potravin. Představují tak cenné a strategicky důležité vlastnictví pro každou zemi. Početní stavy původního českého strakatého skotu (genových zdrojů) z důvodů intenzivního šlechtění a prudkého poklesu stavů skotu rychle ubyly a je tedy otázkou, zdali se jejich genetickou variabilitu, pro kterou si jich ceníme, podařilo zachovat.
Genovým zdrojem u českého strakatého skotu je možné označit takové zvíře, které má alespoň dvě generace zpět ze strany otce i matky zastoupeny pouze české linie tohoto plemene. Současné dojnice pocházející z produkční populace, tedy ty které nejsou zařazeny mezi genové zdroje, vznikly nejčastěji křížením původního českého strakatého skotu s plemenem ayrhishire, red holštýn a jersey. Důvodem tohoto křížení byl zájem o zlepšení mléčné užitkovosti a také tvarových parametrů vemene. Později, v 90. letech, se přistoupilo k zušlechťování býky příbuzných plemen – např. montbéliarde a simmentál.
Důsledkem tohoto křížení ale mohlo dojít ke ztrátě některých alel a snížení různorodosti populace. Výhodou plemen, která jsou zařazena mezi genové zdroje, je právě jejich neprošlechtěnost. Nejsou jednostranně zaměřena na jeden užitkový směr a zachovávají si velice důležité vlastnosti, jako je například přizpůsobivost prostředí, odolnost vůči klimatickým stresům a místním patogenům, ale vykazují také lepší využití místních krmivových zdrojů a mívají také lepší úroveň reprodukce. Moderní plemena, která byla vyšlechtěná pro intenzivní produkci živočišných produktů, dosahují vysoké užitkovosti, avšak za cenu ztráty těchto vlastností.
Do pilotní studie variability, mezi produkční populací a populací genových zdrojů, byla vybrána jedna bodová mutace, která se nachází v genu pro hormon leptin. Bodové mutace neboli také jednonukleotidový polymorfismus (SNP) je záměnou jedné báze v pořadí písmen genetického kódu (více o SNP a možnostech jeho využití Náš chov 5/2015).
Ing. Kateřina Ječmínková,1)2)
Ing. Jitka Kysel'ová, Ph.D.,1)
Ing. Věra Mátlová,1)
1) Výzkumný ústav živočišné výroby – Praha Uhříněves
2) Česká zemědělská univerzita Praha
Kompletní článek najdete v Našem chovu 3/2016