25.02.2010 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Projekt EuroGenomics

Na podzim 2009 se partneři projektu EuroGenomics – VikingGenetics (DK/SWE/FI), UNCEIA (FR), DHV and vit (DE) and CRV (NL/BE) – dohodli na výměně dat získaných za pomoci SNP čipu Illumina Bovine SNP50 BeadChip. Každý z partnerů poskytl genetické informace od 4000 prověřených býků, díky čemuž dojde ke zvýšení spolehlivosti plemenných hodnot (PH).

Od března 2010 všechny zmiňované společnosti rozšířily velikost referenční populace na 16 000 býků. Díky tomu byla vytvořena jedna z nejrozsáhlejších referenčních populací na světě. Co je však ještě důležitější, je její kvalita. Všichni partneři projektu EuroGenomics využívají pro své šlechtitelské programy nejlepší holštýnskou genetiku dostupnou v Evropě a Severní Americe, proto referenční populace EuroGenomics velmi dobře reprezentuje celé mezinárodní spektrum v rámci holštýnského plemene.
Konvenční plemenné hodnoty dcer býků EuroGenomics jsou výsledkem sofistikovaného systému sběru dat z kontroly užitkovosti i údajů z plemenných knih a zahrnují také komplexní informace o plodnosti. Shromažďované informace (od zhruba 19 milionů krav – dcer býků EuroGenomics) se netýkají pouze mléčné produkce, ale také funkčních znaků. To je klíčem k dalšímu zlepšení spolehlivosti odhadu genomických plemenných hodnot, která se tak zvýší přibližně o 10 %.
Vysoká kvalita genomických plemenných hodnot založená na více než 16 000 referenčních býcích EuroGenomics bude ověřena v novém Interbullovém hodnocení, jakmile budou tato data poskytnuta k oficiálnímu využití.
Všichni partneři mají k dispozici stejnou referenční populaci EuroGenomics. Způsob výpočtu národních genomických plemenných hodnot je zatím v každé ze zapojených zemí odlišný; konvenční (MACE) výpočty jsou založeny na národních odlišnostech a národní selekční indexy reflektují odlišné šlechtitelské cíle v daných státech.
Nejlepší dostupné technologie a postupy na poli výzkumu a vývoje jsou v rámci projektu EuroGenomics sdíleny a využívány všemi spolupracujícími partnery. Tento projekt je dobrým příkladem efektivní spolupráce evropských zemí za účelem stanovení nových mezinárodních standardů, které by měly vést k většímu užitku pro chovatele mléčného skotu.

tisková zpráva spol. CRV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down