Jak vznikl projekt Praxe do škol, pomocí kterého mají možnost studenti na zemědělských odborných školách pracovat se systémem CNCPS pomocí programu Taurinut? Na otázku co všechno tomu předcházelo odpovídá Dušan Kořínek, obchodní ředitel společnosti Schaumann ČR: „Musíme se ale vrátit několik let zpět. Už od roku 2009 jsme začali využívat rozbory objemných krmiv podle systému CNCPS. Hned v roce 2010 bylo logickým krokem rozbory propojit s výpočtem krmných dávek pro skot programem, který pracuje se stejnou normou. Několik let práce s programem KD HD naprogramovaným v Excelu v programovacím jazyku Microsoft Visual Basic.
Autorem myšlenky rozborů i vlastního programu je MVDr. Tomáš Mitrík, Ph.D. Ve své laboratoři Feed Lab postupně během prvních let vytvořil vlastní kalibrační křivky pro přístroj NIR. Kalibrační křivky jsou nejdůležitější součástí pro rychlé stanovení hodnot krmiva pomocí NIR technologie. Je sice možné používat komerční kalibrace, ale ty ve většině případů pochází z jiných zemí, jiných podmínek, a ne vždy odpovídají skutečným krmivům.
Přechod na systém CNCPS při výpočtu krmných dávek, ale i hodnocení krmiv, nebyl jednoduchý. Museli jsme se naučit dívat se na krmiva jinak, více podrobněji, pochopit co znamenají jednotlivé frakce bílkovin i vlákniny. Uvědomit si, že krmiva nefungují jednotlivě, ale ovlivňují nejen přímo trávení, ale i využití dalších krmiv v krmné dávce. Tento systém ale odpovídá nejlépe potřebám zvířat a dával nám odpovědi na otázky a nejasnosti, které jsme si nedovedli do té doby uspokojivě odpovědět. Je logické, že v letech, kdy byla užitkovost dojnic na úrovni pět až šest tisíc kg mléka za laktaci nebylo příliš složité i s naším původním výpočetním programem a původními rozbory krmiv modelovat fungující krmné dávky. Se stále se zvyšující užitkovostí se mění potřeby dojnic a je nutné pracovat přesněji a snažit se co nejvíce přiblížit reálnému stavu metabolismu vysokoprodukčních zvířat.
Podrobněji v Našem chovu 2/2019
Po několika letech jsme si byli jistí, že nastoupená cesta je správná a celý systém rozborů a výpočtu krmných dávek ovládáme jistě. Proto se z původního excelového programu stala internetová aplikace Taurinut. Práce s Taurinutem je přehlednější, vše je na jedné obrazovce, jasné a zřetelné.
Jelikož jsme se setkávali s absolventy zemědělských škol, kteří neměli o novějších metodách práce žádné informace, rozhodli jsme se poskytnout naše znalosti a zkušenosti všem školám, které budou mít zájem,“ říká hlavní otec myšlenky přivést praxi přímo ke studentům Dušan Kořínek.