05.10.2001 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Průkopníci ze Zásmuk

Čestné označení „průkopník“ by si asi zasloužil nejen každý z plemeníků Inseminační stanice býků (ISB) Zásmuky, ale především jejich majitel – Holding Českomoravská plemenářská unie, komanditní společnost. Největší podíl na uvedení nové technologie do běžné praxe pak má konkrétně manažer pro šlechtění skotu zmíněné firmy, Ing. Milan Šplíchal. A o co že jde? O čipy? Ale to už je přece stará záležitost, řekne si téměř každý. Ale mýlí se.

V případě ISB Zásmuky jde skutečně o absolutní technickou novinku: Býci jsou označeni čipem v kořeni ocasu, což znamená sice další zpřesnění (přesněji zdvojení evidence), ale to není nejdůležitější: Identifikační číslo býka se i tady kdysi psalo po odběru fixem na sběrač spermatu a tento způsob dával logicky šanci k možným pozdějším záměnám inseminačních dávek. Od roku 2000 se to v Zásmukách stát nikdy nemůže, protože díky externímu infraportu ke kapesnímu snímači LID 570 se vytiskne číslo odebraného plemeníka i na samolepku. Její nalepení na sběrač vylučuje jakýkoliv lidský omyl.
„Způsob označování inseminačních dávek prostřednictvím čipů jsme zavedli díky dlouhodobým kontaktům s výhradním dodavatelem univerzálního identifikačního systému TROVAN v ČR a SR, pražskou společností Maria Vet,“ uvedl pro Zemědělce M. Šplíchal. „Uvedená čtečka je schopna komunikace s jiným zařízením prostřednictvím spojení infračerveným paprskem.“

Po Zásmukách
do Pomezí u Poličky

Po ověření v Zásmukách hodlá Holding ČMPU aplikovat metodu čipy značených inseminančních dávek (ID) i ve svém druhém zařízení, ISB Pomezí u Poličky. Zatímco v Zásmukách (okres Kolín) působí v drtivé většině holštýnští býci, Pomezí se specializuje na červenostrakatý skot a masná plemena.
Zásmuky jsou v provozu od roku 1958 a dnes mají 92 ustajovacích míst, z toho osm ve volné stáji. Pracovní tým představují kromě vedoucího zootechnika a pěti ošetřovatelů ještě dvě laborantky a traktorista. Býci se odebírají 2krát týdně, v úterý a ve čtvrtek. Sperma míří přes mrazicí box do karanténního kontejneru (dávky zde stráví měsíc) a pak jsou buď uloženy nebo rovnou vydávány.
„Od každého býka vyrobíme 1000 ID pro potřeby jeho testace, druhá tisícovka je uložena a s býkem čeká na výsledky. Plemeník tedy po prvním období života u nás neodchází na jatky, to je podstatné. Pokud se ukáže jako zlepšovatel, vyrobí stanice další dávky podle plánu. Zdůrazňuji, že ISB Zásmuky je výrobní jednotka ID, které se potom převádějí na jiné hospodářské středisko,“ dodává Šplíchal.

Idea: Očipujte
je ještě mladé

Býci působící v Zásmukách, ve věku jednoho roku až 9 let, mají různé majitele – patří buď Holdingu ČMPU, někomu jinému, nebo je společně vlastní Holding s jiným partnerem. Najdeme tady rovněž zvířata ze společné testace, buď s francouzskou Genes Diffusion či německou OHG Osnabrück. Ze Spolkové republiky ovšem pochází i sklopná fixační klec značky Praktikus, umožňující bezproblémovou manipulaci se zvířaty vážícími až 1500 kg. Když už jsme u techniky, k té mimořádně potřebné patří „foukačky“ pro narkotizační střely (Telinject). Dodala je také Maria Vet.
„Očipování býků z Pomezí a jejich zapojení do systému označování ID neznamená v žádném případě konec aktivit v tomto směru. Idea zní – čipy aplikovat už na odchovně plemenných býčků, tedy ve stáří jednoho měsíce,“ vysvětluje nakonec ing. Šplíchal Ale jak vzápětí dodává, ani naplnění tohoto záměru nepokládá za definitivní ukončení svých představ o technickém pokroku v českém zemědělství.

Jiří Křepelka

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down