01.06.2010 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První prezentace v novém kabátě

První zmínka o místě, kde v České republice sídlí společnost De Heus a. s., pochází z roku 1250, kdy byl na místě školy založen panský dvůr Marienhöf (Mariin dvůr), později se název změnil na Marhöf a nakonec na současné Marefy. Právě v Marefách se nachází výrobna krmných směsí s produkcí sto tisíc tun ročně. Letos v lednu se Slavkovské krmné směsi, a. s., přejmenovaly na De Heus a. s. O důvodu změny názvu společnosti a výrobě krmných směsích hovořil obchodní ředitel Ing. Pavel Musil.

Co bylo důvodem pro přejmenování a jak hodnotíte letošní veletrh Techagro?
Důvodem bylo, že skupina De Heus, která se v roce 2006 stala majitelem Slavkovských krmných směsí (SKS), koupila další krmivářskou firmu – Zemědělské služby Běstovice a. s., kde se vedle krmných směsí vyrábí i koncentráty a minerální doplňky pro skot a koně. Společně se tedy staly výrobcem krmiv pro všechny skupiny hospodářských zvířat a vzhledem k původním regionálním názvům obou firem bylo třeba názvy sjednotit. Techagro pro nás bylo hodně důležité, protože jsme se poprvé prezentovali v novém kabátě s novým názvem a poprvé jako spojené firmy.

Jak dalece jste schopni přizpůsobit se přání zákazníka?
Snažíme se o úzkou komunikaci s farmáři, ale zároveň máme určité technologické standardy, kterých se držíme, protože jsou vyzkoušené a prověřené. Naše strategie přispívají k lepší produkci, produktivitě, ekonomice a konkurenceschopnosti chovů. V minulém roce jsme investovali významnou částku do nové šrotovací linky, která umožňuje vyrábět krmivo s řízenou strukturou a hrubostí. Nejsme míchárna, ale výrobce krmiv, proto je složení krmné směsi součástí našeho know-how. Krmná směs musí splňovat to, co zákazník očekává, teprve potom můžeme být zodpovědní za výsledný produkt.

Jsou pro vás konkurencí malé míchárny, v nichž dokážou umíchat směs podle přání? Já si konkurence vážím a jsem přesvědčen, že malé míchárny mají na trhu své místo. Mohou se uplatnit jako regionální partneři pro farmáře a chovatele nebo jako úzce profilově specializovaní výrobci krmiv. Vzhledem k současnému stavu a vývoji zemědělství potřebuje sektor výroby krmiv úspory z rozsahu nebo koncentraci výroby směsí do velkých celků. Tak je tomu například v Nizozemsku, kde průměrná míchárna vyprodukuje ročně 300 tisíc tun krmných směsí. V Německu se udává 250 tisíc tun roční produkce a v Dánsku 150 tisíc tun. Průměrná velikost míchárny v České republice je pod 40 tisíc tun, což je jeden z důvodů nižší konkurenceschopnosti zemědělské produkce. V Marefách jsme v loňském roce vyprodukovali 100 tisíc tun krmných směsí. Na zvýšení produkce na 150 tisíc tun nepotřebujeme ani o jednoho člověka více, rozdíl je v efektivitě.

Co je stěžejním bodem výroby v České republice pro firmu De Heus? Ze 100 tisíc tun vyrobených minulý rok v Marefách tvořilo přibližně pět procent krmné směsi pro králíky, pětapadesát procent pro drůbež a čtyřicet pro prasata. Výroba skotu je soustředěná do Běstovic, kde se v roce 2009 vyrobilo kolem 25 tisíc tun krmných směsí. Z toho podíl krmných směsí pro koně činil deset procent, pro prasata šedesát procent a třicet procent pro skot.

Jak probíhá kontrola vstupních surovin?
U všech navážených surovin, které jsou dodávány jako volně ložené, je každá dodávka vzorkována. Vzorek je ihned senzoricky posouzen, měří se vlhkost, zjišťuje se obsah nečistot, výskyt nežádoucího zápachu nebo škůdců. Pokud vstupní materiál požadavkům vyhovuje, je vpuštěn do sila. U jednotlivých surovin se provádějí analýzy například na výskyt salmonel, obsah N látek, popeloviny, obsah vlákniny a další.

Kolik vlastníte celkem výrobních linek?
V Marefách máme jednu výrobní linku a jednu speciální linku na výrobu medikovaného krmiva. S medikací však hrozí kontaminace krmiva, základní směs se proto vyrobí na jedné lince a následně se přepraví na druhou linku, kde se k ní přidá medikace. Další výrobní linka je v Běstovicích.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down