07.08.2003 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prvoligové české straky z Maršova

Čestné ceny, tituly a diplomy jsou krásná věc, ale prachy si za ně nekoupíš – tak by se dal aktuálně upravit text jedné populární písně. Peníze je totiž třeba vydělat. Miloslav Drhovský mladší z Maršova u Plané nad Lužnicí má stejný názor. Jeho stádo se dostalo mezi nejlepší chovy českého strakatého plemene zásluhou vysoké užitkovosti v kontrolním roce 200l/2002. Průměr 7456 kg mléka ve 24 normovaných laktacích mu zajistil první místo v příslušné kategorii zemědělských podniků. Co mu ale toto vítězství nezařídilo (a také nikdy v budoucnu nezařídí) je bezstarostný život.

Drhovského dědeček byl přinucen do místního JZD vstoupit, Miloslavův otec se stal členem družstva už automaticky. Rodinnou farmářskou štafetu převzal Drhovský III. až v roce 2000. To mu bylo 34. Předtím se vyučil dřevomodelářem, byl členem ochranky českého prezidenta a dlouhých devět let pracoval v Bavorsku jako truhlář a dlaždič. Se získanými zkušenostmi by se v pohodě mohl živit na podobných „parketách“ i doma. Ale nechtěl. „Člověk to má asi v krvi,“ říká. A tak se pravděpodobně navždy vrátil ke zvířatům a polím.

Podnikat v malém
nemá cenu
„Po otci, který začal soukromě hospodařit před deseti lety, jsem přebíral 30 hektarů půdy, 15 krav a mladý dobytek k tomu. Průměrná užitkovost stáda tehdy byla 4800 kg mléka. Teď hospodařím na 110 hektarech a mám celkem 73 kusů skotu, z toho 35 krav a 16 březích jalovic. Já jsem přesvědčen o tom, že v malém nemá cenu podnikat, a tím se řídím. Znamená to, že zatím neustále investuji. Nejdřív šly finance do celoročně větrané boxové stáje. Její současnou kapacitu (30 boxů) ovšem hodlám zvýšit o dalších 50 %. Od 1. září bychom měli mít k dispozici i tandemovou dojírnu (2 x 2). Stavební práce zajistila pacovská firma Sofiji, technologii dodá společnost Kamír & Co z téhož města. Vybíral jsem si z více nabídek a předem věděl, co budu preferovat. V Bavorsku jsem totiž nepracoval jen se dřevem a dlažbou, ale také se pořádně rozhlížel po vybavení a příslušenství stájí. Určitě mi to pomohlo,“ vysvětluje Drhovský. „Co jsem bohužel nezažil a nestihl, byly zlaté časy za ministra Kubáta. Všichni okolní kolegové si tenkrát postavili a vybavili farmy zásluhou státu. Já ne,“ konstatuje Drhovský, který je šéfem rodinného týmu. Pomáhá mu jak otec, tak manželka Martina a dva ještě malí synové.

Čekání na peníze
a upravený titul
Každý kus z Drhovského chovu dostává hned po narození jméno. Zasloužilá členka Jarina má na kontě 10 laktací a 11 telat. U žlabu vedle ní stojí Simona, Bělka, Andrea, Lucka, Lysinka, Jája, Adélka, Ofinka a zbytek stáda. Jihočeské mlékárny denně odvážejí z Maršova jejich 650 litrů mléka a 250 litrů za měsíc prodá rodina „ze dvora“.
„Produkce a prodej mléka představují základ našeho podnikání. Loni jsme zpeněžovali každý litr průměrně za 8,41 Kč, letos při stejné kvalitě dostáváme jen 7,65 Kč. To nepotřebuje komentář. Čekání na peníze, bez záloh, nám nemusí také nikdo závidět. Mléko dodané v červnu zvýší stav konta teprve začátkem srpna. A když už si stěžuji, pak nemohu opomenout úpravu titulu 1.Q, který v ministerských zásadách řeší podporu odbytu skotu v roce 2003: červený býk pocházející z matky s podílem zastoupení plemene C 50 % včetně a vyšším už předmětem podpory není. Jaksi nám z textu zmizel. Proč?“ ptá se farmář.

Solidní partner
znamená moc
Miloslav Drhovský mladší by nemohl být ekonomicky úspěšný ve svém oboru, kdyby neměl solidní partnery. Toho si je samozřejmě dobře vědom.
„Jsem členem Odbytového družstva Centrum a Mlékařského a hospodářského družstva Jih z Tábora – a musím konstatovat, že mi členství v nich rozhodně pomáhá. Výhodou už je to, že nejste sám a někdo silný za vámi stojí. Přes OD Centrum obchoduji s hovězím, sójou, řepkou a velmi výhodné jsou pro mě i ceny nafty. Stejně pozitivně hodnotím spolupráci s oprávněnou plemenářskou organizací Reprogen z Plané nad Lužnicí. A samozřejmě nemohu vynechat tolik důležitou výživu zvířat a v tom případě nedám dopustit na společnost Schaumann ČR z Volyně. S odborným poradcem Ing. Miroslavem Píchou se znám dost dlouho na to, abych mu věřil. Kontakty začaly spočítáním aktuálních krmných dávek pro naše stádo a zdaleka neskončily jen zařazením firemních přípravků (Energizer, Energy) do nich. Schaumann se prostě osvědčil po více stránkách a nemám důvod konzultovat své záměry či problémy s nikým jiným z této sféry,“ končí malou zpověď Drhovský III.
Farmáře z Maršova lze bez váhání zařadit mezi reálné optimisty. Ostatně jak by mohl pokračovat dál, kdyby nebyl přesvědčen o tom, že jednou bude určitě líp?

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down