27.05.2024 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ptačí virus jako potenciální nebezpečí pro skot

Problémem pro chovatele skotu může aktuálně být ptačí chřipka. Ano, skutečně, ptačí chřipka u skotu – virus H5N1, který způsobuje pravidelně úhyny ptáků a kvůli kterému se likvidují chovy drůbeže, v USA pravděpodobně zmutoval a uchytil se v chovech skotu.

Dne 25. března 2024 americké ministerstvo zemědělství (USDA), Food and Drug Administration (FDA) a Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) oznámily, že vysoce patogenní ptačí chřipka (HPAI), konkrétně ptačí chřipkový virus typu A (H5N1) byl identifikován u skotu chovaného v USA.

Podle publikovaných informací k 22. květnu byl virus ptačí chřipky typu A (H5N1) potvrzen u mléčného skotu v devíti státech: 15 chovů v Michiganu, 13 v Texasu, osm v Novém Mexiku, šest v Idahu, čtyři v Kansasu, dvě v Coloradu a po jednom v Ohiu, Severní Karolíně a Jižní Dakotě.

Příznaky

Mezi běžné klinické příznaky u postižených krav patří nízký apetit, snížená produkce mléka a abnormální mléko (zahuštění, změna barvy). Zatímco virus ptačí chřipky typu A (H5N1) je spojen s vysokou úmrtností u ptáků, u mléčného skotu tomu tak nebylo. Nakažená zvířata se údajně zotavila při podpůrné léčbě, s malou nebo žádnou mortalitou.

Zásady biologické bezpečnosti

Americké ministerstvo zemědělství oznámilo, že jakýkoli skot určený k přepravě přes státní hranice USA bude muset být otestován na ptačí chřipku. Na státní úrovni vydalo omezení na dovoz mléčného skotu nejméně 22 států USA. Rozšíření viru H5N1 v amerických chovech a mezi nimi naznačuje, že dochází k šíření ze skotu na skot, pravděpodobně mechanickými prostředky. Virus se ale může šířit z areálů mléčného skotu do chovů drůbeže.

USDA vyzvalo veterináře a chovatele, aby praktikovali zásady správné biosekurity, což přinejmenším znamená sledovat, oddělovat a testovat nemocná zvířata, minimalizovat přesuny skotu a izolovat a sledovat jakýkoli nově naskladněný skot po dobu 30 dnů po přesunu.

Federální a státní agentury USA provádějí testování klinických vzorků, včetně nepasterizovaného mléka, nasálních výtěrů a vzorků tkání, jakož i vzorků mléka ve všech fázích výroby. Zároveň se provádí také sekvenování virového genomu. Potěšující zprávou je, že testy zatím nenalezly ve viru změny, které by ho učinily přenosnějším na člověka.

Dopad na ostatní zvířata a veřejné zdraví

Protože u koček je známo, že se mohou ptačím virem nakazit, byly na mléčných farmách v Novém Mexiku, Ohiu a v Texasu testovány nemocné nebo mrtvé kočky. Přítomnost viru ptačí chřipky typu A (H5N1) byla potvrzena.

U koček bylo onemocnění údajně závažné, projevující se neurologickými příznaky, hojným výtokem z očí a nozder a vysokou úmrtností. Tato zjištění posilují význam držení domácích mazlíčků od volně žijících ptáků a syrového mléka nebo kolostra.

Infekce virem ptačí chřipky typu A (H5N1) byla také potvrzena u pracovníka mléčné farmy v oblasti Texasu, kde byl virus nalezen u dojného skotu a volně žijících ptáků. Jejich jediným příznakem bylo zarudnutí očí (v souladu s konjunktivitidou). Pacientovi bylo řečeno, aby se izoloval, a dostal antivirotikum na chřipku. Případ H5N1 u této osoby nemění hodnocení zdravotního rizika pro širokou veřejnost v USA, které CDC nadále považuje za nízké. Dohlížecí tým CDC zatím nenašel žádný nárůst lidských případů chřipky.

Lidé s blízkou nebo dlouhodobou nechráněnou expozicí infikovaným zvířatům nebo jejich prostředí jsou vystaveni většímu riziku infekce.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down