V naší republice nebyla Q-horečka zatím prokázána, ale výsledky nedávného průzkumu ve čtyřech zemích Evropské unie naznačily, že s touto chorobou postihující nejen skot, ovce a kozy, ale také člověka, musíme počítat.
Q-horečku vyvolává Gram-negativní bakterie Coxiella burnetii, která žije jako vnitrobuněčný parazit nejen v lidském organismu, ale i v organismu mnoha živočichů včetně hospodářských zvířat. Nejčastěji ji hostí ovce a kozy. Vyskytuje se i u skotu. Hostitelem jsou i volně žijící živočichové od obratlovců až po členovce žijící po celém světě.
Odolný a vysoce infekční původce
Coxiella burnetii se vyskytuje ve dvou formách, které se na první pohled liší velikostí buněk. „Malobuněčná“ forma je poměrně málo aktivní, ale za to je vysoce odolná vůči nepříznivým vlivům včetně vysokých teplot, vysokého osmotického tlaku, ultrafialového záření a dokonce i účinku některých desinfekčních prostředků. Vzdoruje i likvidaci v fagolysozómu makrofágů, kde je obvykle zničena většina mikroorganismů, které tyto bílé krvinky pohltí fagocytózou.
„Velkobuněčná“ forma je podstatně aktivnější a rychle se množí. Vůči nepříznivým vlivům je vnímavější než „malobuněčná“ forma bakterie.
K dalším nepříjemným charakteristikám bakterie Coxiella burnetii patří její vysoká infekčnost. K nákaze dochází s 50% pravděpodobností už při vdechnutí jediné bakterie. Je to jeden z nejinfekčnějších mikroorganismů, jaké současná mikrobiologie zná.
Ing. Tereza Žalmanová, PhD.,1)
Ing. Jan Nevoral, PhD.,1)
Ing. Kristýna Hošková, PhD., 1)
Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc.2)
1)KVD, ČZU Praha
2)VÚŽV, v.v.i., Praha
Celý článek najdete v Našem chovu 2/2015