20.04.2010 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Řada novinek ze včelařské expozice

Velká včelařská výstava Brno 2010, která doprovázela veletrhy Techagro, nabídla řadu novinek. Byly představeny stroje na odvíčkování plástů, medomety, ale i jiné užitečné pomůcky pro včelaření.

Organizátoři z Českého svazu včelařů Brno-město nezklamali a připravili výstavu na vysoké úrovni. Asi největší zájem návštěvníků zaznamenali hned první den veletrhu, kdy program doprovázely odborné přednášky. Organizátoři nezapomněli uspořádat celostátní soutěž o nejlepší medovinu, pozvali důležité výrobce úlů, medometů, lisů na mezistěny, včelího krmiva, etiket na med, prodejce medového piva, kosmetiky a léčiv ze všelích produktů a další. Výstavě prostě nic nechybělo.

Nejen odvíčkovač
Firma Apidomia, známý český výrobce medometů, v Brně vystavila hned dvě novinky. Majitel firmy Jaroslav Vodička si dokonce patentoval svůj vynález odvíčkovacího zařízení. Jeho principem je polévání horké tekutiny na zavíčkovaný plást – horkou tekutinou je v tomto případě med ohřátý na 80 až 90 °C. „Ohřáté médium rozpustí a odplaví víčka, nepoškozujeme jím vytáčený med, protože je jeho přirozenou součástí,“ říká Jaroslav Vodička. A jak je to s tepelným znehodnocením medu? „K poškození medu v plástech nedojde – kvalita se snižuje pouze u medu, kterým plásty poléváme. Ten koluje v samostatném okruhu. Způsob byl řádně testovaný a kvalitu vytáčeného medu neovlivní,“ vysvětlil majitel firmy, který představil dvě nová zařízení využívající tohoto principu.
Pod označením HoneyBee představil prototyp odvíčkovacího zařízení s kapacitou dva plásty za minutu. Přístroj vyžaduje napájení o napětí 230 V, jeho prodejní cena měla být stanovena až po výstavě, předpokládá se však, že by měla přesáhnout třicet tisíc korun. Jako médium se používá 10 kg medu.
Jako HoneyBeetle uvádí Jaroslav Vodička na trh multifunkční zařízení, které neslouží pouze jako odvíčkovač plástů. Umožňuje i další včelařské práce, například rozpouštět cukr určený ke krmení, tavit plásty, vařit medovinu, rozpouštět zkrystalizovaný med, nebo může sloužit jen jako zdroj teplé vody. S přídavným zařízením umožňuje HoneyBeetle pastování medu nebo může sloužit jako plnička. Pokud odbočíme od včelařství, lze aplikační nádobu použít třeba pro zavařování potravin. Na HoneyBeetlelu lze odvíčkovat při práci jedné osoby 2–3 plásty za minutu. To je za hodinu minimálně asi 120 plástů, což běžně kryje potřeby středního až většího včelaře. Kapacitu je možné zdvojnásobit přidáním druhého aplikátoru a prací dvou osob. Jeho cena je podle vybavení od 100 po 150 tisíc korun.

Paralelně-radiální medomety
Předmětem zájmu byly novinky firmy Novo z Bruntálu. Ing. Vladimír Novotný představil na veletrhu výrobní řadu paralelně-radiálních medometů. Medomety lze vyrobit pro všechny druhy a rozměry rámků používaných u nás. Vytáčecí časy jsou velice krátké, dané pouze jedním směrem otáčení medometu a teplotou, respektive viskozitou medu. Jednou z předností výrobku je také možnost kontroly vytáčení průzorem umístěným na ostřikové ploše a automatické vymývání medometu po skončení práce.Medomety mohou být součástí celé linky – jako další zcela nové exponáty přivezla firma na veletrh odvičkovací zařízení se separátorem vosku a medu. K ořezávání víček dochází pomocí kmitajících horkých nožů ohřívaných teplou vodou, kapacita je 8 kusů za minutu.

Zápisník moderního včelaře
V expozici Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ byla tradičně k vidění úlová sestava Langstroth, která je ve světě nejvíce používaná. PSNV-CZ usiluje o její rozšíření také v České republice, neboť z toho plynou jednoznačné výhody. Úly jsou se vším příslušenstvím kompatibilní, navíc jednoduchost provedení a sériovost výroby velice zlevňuje konečnou cenu. Firma Vemat-CZ z Brantic nabízela na veletrhu nástavky Langstroth 2/3 již od 147 korun za kus včetně dopravy a DPH s tím, že je dodává v rozloženém stavu ve formě finálně opracovaných polotovarů.
Jako horkou novinku PSNV-CZ představila trhací zápisník pro všechny včelaře provádějící monitoring na spad roztočů. Jde o pomůcku, kde si včelař vynáší data o množství roztočů do předtištěného grafu. Je totiž rozdíl, jestli padá pět roztočů denně v dubnu nebo stejné množství za den v září. Zatímco v září je takové množství v bezpečné zóně, začátkem dubna je třeba při pěti roztočích plánovat léčebný zásah, neboť by v sezóně mohl nastat kolaps včelstva. V grafu jsou proto vyznačeny zóny spadu v závislosti na období – od velmi bezpečné až po velmi nebezpečnou oblast. Chovatel vidí, v jaké zóně se nachází, podle ní a závažnosti napadení kleštíkem včelím (Varroa destructor) lze plánovat léčebné zásahy. Při pravidelném monitoringu může včelař v závěru sezóny zhruba odhadnout míru varroatolerance nebo naopak varroasenzitivity svých včelstev.
Včelaři z PSNV-CZ se snaží o maximální rozšíření tohoto praktického zápisníku, proto jej nabízeli na výstavě za dotovanou cenu 20 Kč.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down