22.07.2022 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Regenerativní pastva v Drahenicích 

Koncem června proběhl na farmě Wenzela Lobkovicze v obci Drahenice první Polní den pořádaný startupovým projektem Carboneg. Ve spolupráci se zemědělci, kteří se řídí pravidly regenerativního zemědělství, se účastníci mohli seznámit s novými přístupy hospodaření, které přispívají k obnově půdy a vedou k budoucímu ziskovému provozu.

Hostitelem Polního dne byla farma Wenzela Lobkowicze, kde mohli účastníci akce zhlédnout inovativní postupy v praxi. Startupový projekt Carboneg má za cíl podporovat uhlíkové hospodaření (tzv. carbon farming) a zajistit spolupráci mezi certifikovanými zemědělci a firmami, které mají zájem o snižování CO2.

Zavedením regenerativní pastvy je možné snížit erozi půdy a významně prodloužit dobu, kdy se nemusejí zvířata přikrmovat senem. To potvrzují i slova hostitele Polního dne Wenzela Lobkowicze, farmáře a majitele panství v Drahenicích: „Začínal jsem s 19 zvířaty na 35 hektarech a měl jsem problém je uživit. Dnes mám 75 zvířat na 63 hektarech, z toho je 40 hektarů pastvin s vysokou úživností.“

„Kvůli degradaci půdy hrozí zemědělcům významné ztráty na výnosech plodin a také snížená kvalita nabízené produkce. Půdní struktura je něco, co se nikomu na světě nepodařilo vyrobit uměle, to umí jen příroda,“ komentoval situaci Václav Kurel za Carboneg a dodal: „Odklon od zbytečného zpracování půdy je cesta, jak půdu udržet přirozeně živou. Dokáže pak lépe odolávat extrémním podmínkám sucha a přívalovým dešťům. Regenerativní zemědělci vrací život do půdy a díky tomu dosahují hospodáři dlouhodobě stabilní a nadprůměrné ziskovosti.“

Celý článek naleznete v Zemědělci č. 30.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down