Sele je poměrně výraznou nákladovou položkou pro pořizovatele a tedy i velkou ztrátou pro producenta v případě úhynu. Ne každý chovatel si ale tento fakt uvědomuje. Proto na svůj seminář pozvala firma Konfirm doc. Ing. Josefa Čeřovského, DrSc., známého odborníka na reprodukci prasat. Z jeho vystoupení vám přinášíme nejzajímavější postřehy.
Význam plodnosti prasnic se zvyšuje, protože s jejím růstem silně klesají náklady na výrobu. Proto polovinu váhy plemenné hodnoty představuje u prasnic plodnost a v poslední době vznikají i plodné linie. Často panuje mezi chovateli předsudek, že lepší je méně těžších selat než naopak. Připomeňme si ale, že například v Německu je při 14 selatech ve vrhu průměrná porodní hmotnost 1,3 kg. Z toho je zřejmé, že rčení „droboť není k ničemu“ tak úplně neplatí. Ideálním stavem jsou nikoli velká selata, ale vyrovnaný vrh. Cílem chovatele je maximum kusů nad 1 kg (do 1 kg se nemá cenu seletem zaobírat), lépe nad 1,2 kg, což již představuje bezproblémové zvíře. Němci mají dokonce selekční hranici, prasničku pustí do chovu, jen pokud její vlastní porodní hmotnost byla nad 1,3 kg.
U nás je průměrný počet narozených selat 18,2, i když řada našich chovů dosahuje 20 odchovaných selat. Pro porovnání, aby byli angličtí chovatelé rentabilní, musí odchovat alespoň 20 selat. A v budoucnu i nás dokonce čeká ekonomická hranice 24 selat.
Jak docílit velkého počtu selat?
Za prvé genetikou, dnes se využívají geny velkého účinku. Druhým prostředkem je časný odstav. Z mnohaletých sledování doc. Čeřovského vyplynulo, že snižování doby odstavu pod 20 dní není efektivní. Jako nejvhodnější se jeví rozmezí mezi 20. a 30. dnem.
Průměrný věk při odstavu v našich podmínkách je 25 dní a hmotnost 7 kg. Dosáhnout této hmotnosti nebývá problémem, pokud se selata naučí přijímat krmivo již pod prasnicí. Při dřívějším odstavu se to selata nenaučí. Prasnice má také tři týdny „šestinedělí“. Některé sice zabřeznou již v tomto období, ale potom mívají nízký počet selat ve vrhu. „Je třeba si uvědomit, že ztráta jednoho selete znamená 18 krmných dní prasnice,“ upozornil Čeřovský.
Průzkum z USA prokázal, že v průměrně velkém chovu se farmáři vyplatí najmout člověka, který pečuje tři dny o selata a pět dní o prasnici. Američané si uvědomují, že jedno uhynuvší sele představuje ztrátu 50 kg krmné směsi.
Obrat stáda
V současnosti se ukazuje nejefektivnějším dánský systém obratu stáda, tedy vyřazování prasnic po šestém vrhu. Starší zvířata již nejsou tak produktivní. Počet všech selat se sice do pátého vrhu postupně zvyšuje, po šestém již ale musíme odečítat mrtvě narozená. Starší prasnice mají také nižší porodní hmotnost selat a i vyrovnanost vrhu je horší. Průměrně je při pátém vrhu 70 % bezproblémových selat, kdežto na osmém již jen 40 %. Následující tabulka ukazuje ztráty selat v závislosti na porodní hmotnosti.
Prvničky a staré prasnice mají odstav jen 50 %, proto jsou to rizikové skupiny. Starší prasnice mívají poruchy mléčnosti a méně přístupné struky. U starých zvířat dochází k povolení vazů a prasnice tak spodní řadu struků zalehávají. Chovatel musí ihned po porodu porovnat počet selat a počet funkčních (!) a přístupných (!!) struků.
„Naším cílem musí být 80% březost,“ říká Čeřovský. Přeběhnutí prasnice je velmi drahé, když si uvědomíme, že krmný den představuje zátěž 50 Kč. Prasnice musí být zapuštěná do 10 dní po odstavu, pak již klesá procento koncepce až o 20 %. Fyziologická říje trvá jen do desátého dne. Pro zajímavost, ze sledování reprodukce na jedné středně velké holandské farmě vyplývá, že nejvhodnějším a nejčastějším dnem koncepce je pátý den po odstavu. Mimochodem tento farmář dosahuje 96,5 % koncepce prasnic.
Porodní hmotnost selat je velmi důležitý znak a zvířata s nízkou porodní hmotností svůj handicap nikdy nedoženou. Proto je u chovných prasniček prioritou vysoká porodní hmotnost.
Zapouštění se u nás provádí nejčastěji ve věku 7,5 až 8,5 měsíců a hmotnosti 130 kg. V této době se „strefujeme“ do druhé až čtvrté říje, což je optimum z hlediska počtu selat. A co tedy doporučil prof. Čeřovský chovatelům? Prasnička musí mít slušnou porodní hmotnost, musí dobře žrát, aby rychle narostla a co nejdříve dospěla. Pak bude mít svůj vrh ve věku 12 měsíců a bude u ní předpoklad výborné laktace.