16.07.2022 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Řešení aktuálních problémů živočišné výroby

Seminář společnosti ADDICOO GROUP, s. r. o. s názvem Řešení aktuálních problémů živočišné výroby se konal v a v Hustopečích u Brna. Zaměřil se na chov prasat a drůbeže, především oblast účinné sanitace na farmách a dále na rizika spojená s intoxikací mykotoxiny u zvířat. Závěr patřil shrnutí globální situace, jejímu výhledu a dopadům na živočišnou výrobu.

V úvodu měli slovo jednatelé společnosti Ing. Bohumír Šimerda a Ing. Petr Šafránek, kteří shrnuli současný vývoj a plány společnosti ADDICOO GROUP, s. r. o., která působí již 30 let v oblasti vývoje a výroby krmných aditiv.

ADDICOO GROUP reprezentují tři firmy, kromě České republiky, také na Slovensku a v Rumunsku, společnost má vybudovanou širokou síť distributorů v řadě zemí, aktivní prodej probíhá momentálně v 15 státech na pěti kontinentech.

Společnost se soustředí na vývoj a inovaci produktů na posílení zdraví trávicího traktu a podporu trávení, dále výrobků na deaktivaci mykotoxinů, spolu s ochranou i regenerací orgánů a podporu imunity. Ve vývoji jsou produkty pro prevenci kokcidiózy a také pro zlepšení funkce střeva a podporu užitkovosti zvířat v období tepelného stresu. Firma ADDICOO GROUP se účastní spolu s Mendelovou univerzitou řady výzkumných projektů s vládní podporou, například se zaměřením na redukci zinku a antibiotik v produkci prasat, dále na vývoj nanotransporterů monoglyceridů podporujících diverzitu mikrobiomu či vývoj nové generace adaptogenních látek pro lepší užitkovost zvířat a welfare.

S tím také úzce souvisí vybudování vlastní experimentální haly pro výkrm brojlerů, kterou společnost uvedla do provozu v květnu loňského roku. A na jaře tohoto roku byla zahájena výstavba vlastní výrobní jednotky esterů, která by měla zajistit produkci esterů v koncentrovanější a čistší podobě a šetrnou k životnímu prostředí, tzv. bezezbytkovou technologií. Předpokládané zahájení výroby se očekává v prvním čtvrtletí příštího roku.  

Mykotoxiny jako zdroj zdravotních problémů u prasat

Mykotoxiny jsou toxické produkty některých druhů vláknitých hub, kterým laicky říkáme plísně. Se sporami plísní se setkáváme na každém kroku a vždy záleží na okolnostech a vhodných podmínkách pro jejich růst a šíření. Pro zemědělce jsou jedním z hlavních strašáků a ať už se jedná o ryze rostlinnou výrobu nebo živočišnou, nejsou vítanými hosty ani v jednom sektoru.  

Tuto problematiku na semináři více přiblížil doc. Ing. Pavel Horký, PhD. z Mendelovy univerzity v Brně, který se plísněmi a mykotoxiny zabývá již řadu let. Přednáška byla zaměřena zejména na jejich vliv na zdravotní stav a užitkovost prasat. Doc. Horký vysvětlil, jaké zdravotní problémy způsobuje negativní vliv mykotoxinů v chovech prasat a s kterými se farmáři často setkávají. Že zmetání, falešné březosti, ovariální cysty a mrtvě narozená selata nejsou žádnou výjimkou. Kromě zdraví zvířat chovatele samozřejmě zajímá také ekonomika, která může být v důsledku působení mykotoxinů ztrátová. Často dochází k prodloužení doby výkrmu do tržní hmotnosti, někdy až o 3,2 dne. U prasniček se pak může jednat o opožděné zařazení do stáda, což je ztráta 31 eur na prasničku.  

Doc. Horký také představil provozní pokus, na kterém firma ADDICOO participovala, a to zařazením adsorbentu mykotoxinů Fortisorb Phyto. Výsledkem testace, při použití tohoto vyvazovače, byl vyšší příjem krmiva, nižší konverze a vyšší denní přírůstek. 

Na příspěvek docenta Horkého navázala Ing. Kateřina Mrvová, se společnosti ADDICOO a doplnila další informace k již zmiňovanému produktu Fortisorb Phyto. „Jako firma s dlouholetými zkušenostmi víme, že je potřeba se pořád posouvat kupředu. Zvířata mají vyšší genetický potenciál, vyšší užitkovost, ale s tím jde ruku v ruce také fakt, že jsou více citlivá na negativní vlivy. Proto je třeba se zaměřovat na problematiku mykotoxinů více komplexně, což se nám s přípravkem Fortisorb Phyto úspěšně daří. Nejedná se jen o jíl, který je pečlivě vybrán pro daný účel a následně zpracován (aktivován), aby mohl většinu mykotoxinů s vysokou účinností vyprovodit z těl zvířat ven.

Celý článek najdete v Našem chovu 8/2022. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down