22.05.2018 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Robotické dojení s přístupem zezadu

Společnost Kupála, spol. s r. o. zastupující v ČR firmu BouMatic na výstavě Techagro prezentovala dojicí robot MR-S1 společnosti BouMatic Robotics B.V., jenž využívá jedinečný a patentovaný systém nasazování. Jde o nasazování zezadu mezi zadníma nohama krav pomocí kombinace 3D kamery a laseru.

Výrobce BouMatic Robotics je nizozemská společnost orientující se na automatizaci mléčných farem. Díky spolupráci se sesterskou společnosti BouMatic, která se přes 75 let věnuje výrobě dojicí techniky, má BouMatic Robotics vysoce dobrou výchozí pozici a zkušenosti s dojícími technologiemi. Jednotlivé díly značky BouMatic se většinou vyrábějí v USA.

Jak informoval prodejce dojicí techniky společnosti Kupála Ing. Jan Rabas, nasazování zezadu má velkou výhodu, protože dojnice vůbec nevidí robotické rameno, a je tak minimální šance poškození ramene skopnutím oproti běžnému nasazování z boku.

Snadné podojení a welfare

Dojicí robot MR-S1 nebo jeho dvouboxová varianta MR-D1 je robustní a může být využíván i v náročných podmínkách. Typ MR-D1 pro dvě dojnice, které stojí vedle sebe a obsluhuje je jedno robotické rameno. Tento robot je určen pro stádo až 110 dojnic.

Robotické rameno nasazuje strukové násadce od ocasu dojnice. Ta není rozrušena a zůstává v klidu, navíc má díky otevřené konstrukci přímý kontakt se stádem. Během dojení kráva dostává koncentrát. Kombinace zmíněných faktorů spolu s přípravou před dojením zajišťuje hladké a kompletní podojení.

Pohon robotického ramene je hydraulický, umožňuje velmi přesnou práci a používá technologie PLC. Nasazování se uskutečňuje pomocí kamer v kombinaci s laserem. Robot umožňuje také ruční nasazování.

Po každém dojení dochází k dezinfekci struků a k očištění strukových násadců, k čemuž je využívána kombinace teplé vody a páry. Hlavní proplach pak probíhá třikrát denně, přičemž jeden proplach trvá 15 minut. Systém identifikace založený na responderech umožňuje zjišťovat pohybovou aktivitu, příjem potravy, případně přežvykování a také určovat přesnou polohu zvířat ve stáji, což umožňuje rychlejší vyhledávání.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down