Automatizace v chovu dojnic se stává nezbytnou pro dnešní zemědělství s ohledem na nedostatek pracovní síly, úspory nákladů a welfare skotu. Společnost AGRO-partner, s. r. o. a Lely Centrum Česká republika koncem února již po čtvrté uspořádaly odbornou konferenci na toto téma s názvem Mléko 2025. Kromě zmíněných problémů se na ní hovořilo i o designu stáje velkých farem a nákladovosti staveb.
Úvodní slovo si vzal výkonný ředitel AGRO-partner, s. r. o. Tomáš Hrůša, následoval předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha a prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. Po nich vystoupil Jan Rasmussen a Andrzej Adryan z vedení nizozemské společnosti Lely.
Poté následovala moderovaná diskuse s českými chovateli, kteří patří k významným zákazníkům společnosti, tzv. Dairy XL.
Moderovaná diskuse
Zúčastnili se jí zástupci zemědělské praxe Martin Všechovský z Bemagro, s. r. o, Jan Koukolíček ze Zemědělského družstva Nečín, Richard Tintěra z Farmy Otročín s. r. o., Jiří Prášek z Fadom s. r. o. a Jaroslav Vaňous ze Zemědělského družstva se sídlem ve Sloupnici.
Řečníci poukázali zejména na problém s pracovními silami v živočišné výrobě. Důležité podle nich bude, jak se podaří obstát v mezinárodní konkurenci. Řešení vidí právě v modernizaci a automatizaci pracovních postupů v jednotlivých chovech.
Uvedli, že cenu mléka zemědělec jen stěží ovlivní, co však má ve svých rukách jsou náklady, které je do budoucna nezbytné optimalizovat. Změnit by se mělo i veřejné mínění o zemědělství, které je často ve veřejnosti vnímáno jako příjemce dotací či škůdce životního prostředí. Na jeho hlavní funkci, tedy jako na výrobce potravin, se mnohdy zapomíná.
Návštěvníci se potom rozdělili do čtyř skupin, aby se zúčastnili workshopů, které byly zaměřeny na automatizaci na míru, návratnost investice, efektivitu a plánování.
Návratnost investic
Co je motivací pro zavádění automatizace? Touto otázkou se zabývala nezávislá výzkumná agentura B-Inside, která v minulém roce udělala detailní průzkum trhu na toto téma. Dotázala se 247 velkých zemědělských podniků v České republice s více než 200 ks dojeného skotu. Pro oslovené byla hlavní motivací náhrada lidských zdrojů. Následovala úspora nákladů, zdraví krav a lepší podmínky pro skot, eliminace lidských chyb a v neposlední řadě i potřeba se zlepšovat.
Eva Makovičková
Celý článek autorky najdete v Našem chovu 4/2023.