17.05.2022 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rodinná farma Lisiecki – inspirace z Polska

V rámci semináře, který doprovázel vyhlášení soutěže Mléčná farma roku v hotelu Skalský dvůr, se představila farma Gospodarstwo Rolne Lisiecki, která zvítězila v soutěži mléčná farma Polska 2021. Její spolumajitelka Malgosia Lisiecká detailně obeznámila přítomné s neuvěřitelnými výsledky, kterých farma dosahuje při počtu 1200 krav, 3500 ha, 20 zaměstnancích a průměrné užitkovosti 14 450 kg mléka. 

Od roku 1993 se rodinná farma zakladatelů Elžbiety a Tadeusze Lisieckých začala zabývat chovem dojnic. Farma se nachází jižně od města Poznaň, její součástí je 3500 ha zemědělské půdy. Rostlinná výroba se zabývá pěstováním kukuřice (siláže), pšenice, tritikale, žita, cukrovky, vojtěšky a řepky. Pastviny tvoří 590 ha. Farma se skládá ze tří středisek vzdálených asi 7 km – chovu dojnic, neprodukčních krav a odchovu jalovic.

„Dojíme (jenom) dvakrát denně“

Na farmě Lisieckých se dojí dvakrát denně, což je podle spolumajitelky určitý handicap. Doba dojení je devět hodin. Farma zaměstnává 20 lidí, přičemž z toho je pět dojičů, na směnu v dojírně jsou obvykle dva.  Produkce mléka za 305denní laktaci činí úctyhodných 14 450 kg, dodávka činí asi 45 litrů na krávu a den. Průměrný nádoj v Polsku je přitom 8837 kg za laktaci.  Brakace je na úrovni 30 %, nejčastější důvody jsou reprodukce a mléčná žláza.  K řízení stáda je využíván software DC 305.

„V roce 2013 jsme kompletně změnili systém reprodukce, což se výrazně pozitivně promítlo do mezidobí – od klasického vyhledávání říje jsme přešli k synchronizačním protokolům. Loni tak bylo průměrné mezidobí 377 dnů,“ mohla se pochlubit farmářka.  

Produkce je o výživě  

„S produkcí jsme v poslední době velice spokojeni, a v této souvislosti je třeba se bavit o výživě. U zvířat v laktaci máme čtyři krmné dávky, u krav stojících na sucho máme dvě krmné dávky. Krmivo se zakládá dvakrát denně, skupiny jsou rozděleny podle pořadí laktace. Prvotelky jsou vždy minimálně do stého dne laktace samostatně od starších zvířat. I jalovice před otelením jsou ustájeny samostatně. Skupiny jsou poskládány také podle produkce. U jalovic máme tři krmné dávky,“ vysvětlila Malgosia Lisiecká.

Celý článek najdete v Našem chovu 6/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down