Na 141. km D1, přesněji v okrajové čtvrti Velkého Meziříčí, nedávno vyrostla klinika specializovaná na skot. Jejím investorem a provozovatelem je MVDr. Jiří Mašek.
Položili jsme MVDr. Maškovi několik otázek:
Proč právě tak nákladná investice jako je klinika skotu?
Aktuálně jsme tým šesti veterinářů a čtyř veterinárních techniků. Dospěli jsme k závěru, že pokud se chceme rozvíjet, potřebujeme zázemí. A jestliže máme být v něčem dobří, musíme se specializovat. I jeden živočišný druh – v tomto případě skot – je tak obsáhlý, že je nutné se specializovat v rámci druhu. Firmu dělíme na sekce – chirurgie a ortopedie, gynekologie a interní a juvenilní medicína skotu. Já jsem si ponechal chirurgii a ortopedii.
Kde jste hledali inspiraci?
Po dlouhém hledání zkušenosti po celém světě jsme se přesvědčili, že globálně existuje asi sedm pracovišť zaměřených na ortopedii skotu. Úzkou spolupráci jsme navázali s Univerzitou v Texasu, konkrétně s dr. Amandou Hartnack. Ona dala našemu konání nový rozměr. Za týden pobytu v ČR nás naučila mnohé. Dnes víme, kdy je lépe operovat, a kdy se do operace nepouštět. Odpověď, že léčit zvíře je nerentabilní přece není odpověď. Je třeba v prvé řadě zákrok umět, říci jaká je úspěšnost a kolik to bude stát. Je na rozhodnutí chovatele, jestli se mu vyplatí, aby zvíře zákrok podstoupilo.
Amanda nám při své návštěvě mimo jiné prohloubila vědomosti ohledně spastické parézy. Naučila nás diagnostiku a chirurgické řešení, spočívající v zákroku trvajícím asi 30 minut. Byli jsme velice překvapeni četností výskytu spastické parézy v chovech.
Zahraniční specialisté nás posouvají dopředu nejen ve veterinárních zákrocích, ale také v myšlení. Uvažují přímočaře, a to je v tomto případě výhoda. Je třeba dělat pouze to, co má pro praxi efekt.
O jakých veterinárních zákrocích tedy mluvíme především?
Operace jako dislokace slezu nebo císařský řez jsme vždy prováděli a nadále budeme provádět na farmě. Přesto některé případy raději převážíme na kliniku – je to lepší pro nás, pro zootechnika i pro zvíře. Těžší operace jako je např. luxace kyčelního kloubu se musí provádět na operačním sále kliniky, kde máme k dispozici veškeré potřebné vybavení.
Obecně v hojném počtu řešíme u telat zlomeniny končetin, u dospělých zvířat pak především zlomeniny distálních částí končetin.
Další oblastí našeho portfolia je břišní chirurgie. Jsme schopni odstranit pupeční kýly i u zvířat do 350 kg. Operujeme zauzlení střev, kde je však podmínka včasného zákroku. Dále jsme schopni řešit sníženou průchodnost trávicího traktu nebo vrozené vývojové vady – jako je například nevyvinutý řitní otvor.
Dislokaci slezu umíme řešit také laparoskopicky, což má jednu velkou výhodu – zákrok se obejde bez antibiotik. Pacient může jít krátce po operaci rovnou do dojené sekce. Je to také v souladu se současným trendem omezování antibiotik.
Kompletní rozhovor najdete v NCH 7/2018