25.04.2003 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozdělení kvót počesku

Na pomezí Čech a Moravy v hotelu Devět skal se po roce sešlo kolem tří set členů Českého svazu chovatelů masného skotu. Kromě změny ve funkci předsedy organizace se hlavním tématem setkání stalo rozdělení nároků na prémie, zjednodušeně kvót, na krávy bez tržní produkce mléka. Podle zástupce ministerstva nebyl do komise, která byla pro tuto problematiku ustanovena, jmenován nikdo ze svazu. To vyvolalo mezi chovateli ostrou reakci podobně jako sdělení o plánovaném způsobu rozdělování podle LFA.

V úvodu setkání chovatelů vystoupil Ing. Jindřich Kvapilík, CSc., s příspěvkem na téma dotační politiky EU. Uvedl několik zajímavých skutečností, které mohou ovlivnit rozvoj zemědělství v Česku. V EU tvoří z půdního fondu trvalé travní porosty 37 %, v České republice je to však číslo podstatně nižší 22 až 23 %. Přitom podle údajů českého ministerstva pro životní prostředí je 40 % ploch v republice ohroženo vodní erozí a 10 % větrnou erozí.
„Je jasné, že naše výměra TTP je nízká,“ řekl přednášející. „Pokud vezmeme jako 100 % skutečnost v unii, pak při porovnání má Česká republika pro vstup vyjednané: 73 % mléčné kvóty, 26 % krav bez tržní produkce mléka a necelá 3 % stavu ovcí. Přepočte-li se výsledek vyjednávání na dobytčí jednotky, získáme následující interpretaci oproti 100% zatížení půdy v unii: 49 % dobytčích jednotek, 64,7 % porážkových prémií na skot a 13,6 % porážkových prémií na telata.“
Evropská unie si, jak pokračoval ing. Kvapilík, nechala zpracovat odhad, jaký podíl z prostředků unie jsou schopné přistupující státy vyčerpat. Výsledkem je odhad ve výši 40 až 60 %. Tento údaj vyjadřuje schopnost nových členů zúřadovat kromě přímých plateb i opatření vázaná na venkovský prostor. Pokud jde o přímé platby mohou mít, podle Kvapilíka, v Česku problémy některé podniky se splněním požadavku na hustotu 1,8 VDJ/ha krmných plodin.
Stavy krav BTPM stoupají
„ČSCHMS má v současné době 443 řádných členů a 150 zájmových,“ zahájil své vystoupení ředitel svazu Karel Šeba. V kontrole užitkovosti je zařazeno 337 podniků, což znamená 22 923 krav a 19 687 telat. To je zvýšení oproti roku 2001 o 3137 krav. Stavy telat však vzrostly jen o 1113 kusů. Podle Šeby jde o projev skutečnosti, že se chovatelé v době před vstupem do unie snaží držet co nejvyšší počty krav. Aktuální stav krav masných plemen skotu zapsaných v plemenné knize je 15 532 kusů, 14 021 jalovic a 2172 plemenných býků
Chovatelé: O nás bez nás
Ministerstvo zemědělství na schůzi zastupoval Ing. Miroslav Randák, který uvedl, že ministerstvo má v úmyslu rozdělit kvóty pro chov krav bez tržní produkce mléka podle oblastí LFA. Přednost by tak dostali chovatelé vyšších oblastí směrem od H1 níže. Je třeba uvést, že unie nepředepisuje přistupujícím zemím, jakým způsobem mají nárok na prémie rozdělit a v členských zemích EU je podpora pro chov krav bez tržní produkce mléka plošná, není vázaná na oblasti. Také po dobu celého desetiletí české ministerstvo zemědělství podporovalo plošně rozvoj chovu masných plemen dotacemi na dovoz zvířat, embryotransfer, atd. Při navrhovaném způsobu rozdělení může dojít k paradoxní situaci, že plemenařící chovy mimo oblasti LFA, s kvalitními zvířaty, vysokou úrovní chovu, které čerpaly státní dotace, skončí, protože získají omezenou nebo žádnou kvótu. Podle chovatelů, kteří reagovali ostře, tak získají prémiová práva podnikatelé, často se sídlem v hlavním městě, kteří si pronajali obrovské plochy v horských oblastech a půdu kvótou zhodnotí. Jde o chovy produkující užitkové křížence, do kterých si majitelé často půjčovali zvířata z nížin. Lze se pak divit zemědělcům, že podezírají ministerské úředníky z toho, že podlehli jejich silnému lobby?
A o kolik se liší přidělená kvóta 90 300 kusů oproti skutečným počtům chovaným v Česku? Na kolik krav se kvóta nedostane? To nikdo neví, kolonka, která by označovala krávy v systému krav bez tržní produkce mléka, v ústřední evidenci chybí. Skutečný stav by měl vzejít z probíhající dotazníkové akce. Ovšem – i tady jsou velké výhrady chovatelů k jejímu obsahu.
Také další sdělení ing. Randáka vyvolalo negativní reakci přítomných. Partnerem pro jednání o rozdělení kvóty je pro ministerstvo, jak uvedl, Agrární komora ČR. V rámci ministerstva byla vytvořena komise, jejíž náplní by mělo být právě rozdělení kvót pro chov krav BTPM a za AK byl do ní delegován zástupce, který je chovatelem českého strakatého plemene v dojeném systému, na zástupce chovatelů masných plemen se zřejmě zapomnělo. Nepříznivou reakci ze strany přítomných zemědělců lze chápat a jen doufat, že nehodí flintu dožita, aby se titulek: Rozdělení kvót počesku opravdu nenaplnil.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down