V České republice existuje několik institucí, které si kladou za cíl bránit zájmy chovatelů jednotlivých hospodářských zvířat. Jednou z takových společností je i Sdružení východočeských chovatelů hospodářských zvířat.
Hlavní náplní členského shromáždění Sdružení východočeských chovatelů hospodářských zvířat, které se konalo v Zemědělském družstvu Rosice u Chrasti, byla stabilizace chovu skotu ve východočeských chovech po vstupu do Evropské unie.
Tradiční region
Podle tajemníka sdružení Ing. Josefa Kadečky, CSc., zahrnuje historický chovatelský region východní Čechy současných krajů Královéhradecký, Pardubický, Havlíčkobrodsko z kraje Vysočina a Semilsko z kraje Libereckého. „V chovu skotu je to u nás nejintenzivnější oblast s 50 kusy skotu, z toho 20 krav na 100 ha zemědělské půdy. Pro srovnání – některé naše kraje mají hustotu jen 20 kusů skotu, z toho osm krav,“ uvádí Ing. Kadečka.
Po vstupu do EU se podle Ing. Kadečky musí Česká republika porovnávat i s chovatelsky nejvyspělejšími regiony EU-25. V souvislosti s kvótovanou produkcí mléka je významné porovnání hustoty dojnic (krav s tržní produkcí mléka) na 100 ha zemědělské půdy. Výrazně nejvyšší hustotu dojnic má kraj Vysočina s 18 dojnicemi. Následují kraje Pardubický se 17 a Královéhradecký s 15 dojnicemi, celostátní průměr je 12 dojnic na 100 ha zemědělské půdy. Méně příznivá je podle řečníka hustota chovu krav bez tržní produkce mléka. Z celkového počtu krav je jen 17 % krav bez tržní produkce mléka. Výraznější zaměření východočeských chovatelů na tržby za mléko dokládá i produkce 1003 kg mléka na hektar zemědělské půdy, o 40 % vyšší než je celostátní průměr, dvojnásobně vyšší než je v nových zemích EU. „Při srovnání s průměrem původních zemí EU-15 je produkce mléka na jeden ha zemědělské půdy shodná, ovšem s obrovskými rozdíly mezi státy od Nizozemska přes pět tisíc kilogramů až po jižní evropské státy Španělsko a Řecko kolem 220 kg, vyjádřeno kvótami mléka na jeden ha zemědělské půdy,“ konstatuje tajemník sdružení.
Priority sdružení
Členské shromáždění Sdružení východočeských chovatelů hospodářských zvířat se kromě prosazování zájmů svých členů a jejich propagace zabývá i nákazovou situací v chovu hospodářských zvířat. „V chovu skotu jsme orgány EU byli uznáni za zemi prostou brucelózy, leukózy a tuberkulózy skotu. Chystá se spuštění národního ozdravného programu od IBR, který je také podmínkou obchodování v EU s živým skotem. Nejpříznivější situace je na Semilsku, Trutnovsku, Náchodsku a Havlíčkobrodsku s více než 90 % chovů IBR prostých,“ uvádí Ing. Kadečka.
Ke stabilizaci chovu skotu přispívá i činnost členů Sdružení východočeských chovatelů hospodářských zvířat v zastupitelstvech jednotlivých obcí a krajů. Programové prohlášení rady Královéhradeckého kraje na období 2005 až 2008 podporuje zemědělství ve všech formách podnikání. Podporuje odbyt domácí produkce a regionálních specialit s důrazem na vznik nových pracovních příležitostí ve venkovských oblastech a marketing zemědělských produktů.
Hostitelský podnik
„Zemědělské družstvo Rosice u Chrasti hospodaří v řepařské výrobní oblasti na 2094 ha zemědělské půdy, z toho jsou jen tři procenta trvalých travních porostů,“ představuje domácí předseda družstva Ing. Václav Blažek. Prioritou tamního podniku je chov dojeného skotu (celkem 560 krav). V přepočtu na 100 ha zemědělské půdy tam je 70 kusů skotu, z toho 25 krav s kombinovanou užitkovostí montbeliardského a českého strakatého plemene. Na hektar zemědělské půdy v roce 2004 rosičtí vyprodukovali kolem 1898 kg mléka.
Druhou živočišnou komoditou jsou v Rosicích prasata, konkrétně tři tisíce kusů včetně nukleového šlechtitelského chovu plemene bílé otcovské.