Paříž již v plném jarním květu přivítala návštěvníky 41. mezinárodního zemědělského a potravinářského veletrhu SIA 2004. Dá se stručně charakterizovat jako grandiózní přehlídka lidského kulinářského umu, zvířat, krajů a zemí.
Zhlédnout 2300 hospodářských zvířat více než stotřiceti plemen, ochutnat gastronomické speciality různých koutů Francie, dozvědět se něco o přírodě, farmaření a ekologii přišlo v období mezi 28. únorem a 7. březnem 700 021 registrovaných návštěvníků. Jejich počet tak stoupl oproti roku 2003 o sedm procent a téměř o 10 % se zvýšila návštěvnost dětí. Na uspořádání výstavy se podílelo 157 644 lidí (včetně vystavujících), místní parkoviště registrovalo 1649 autokarových zájezdů, v tiskovém oddělení se zaregistrovalo 1941 novinářů. To jsou jen některá data vypovídající o popularitě, jakou zemědělství v zemi gálského kohouta má.
Regiony představily svou kulturu, zahradnictví a turistiku, ale hlavně své kulinářské speciality. Čestným hostem agrosalonu SIA byl tentokrát kraj Poitou-Charentes. Oslovil expozicí mořských ryb a ústřic, chovem masných ovcí, plemenem skotu parthenaise, poitevinskou kozou a osly plemene baudet du Poitou.
Generální šampionát zemědělských produktů
Concours Général Agricole je soutěž organizovaná společností Comexpo Paříž společně s organizačním týmem SIA pod záštitou francouzského Ministerstva zemědělství, potravin, rybářství a venkova. Má dvě hlavní kategorie: zvířata a zemědělské produkty. Každý rok tedy porota posuzuje kolem 2000 hospodářských zvířat a 15 000 potravin. Z potravin bylo do letošního hodnocení přihlášeno 15 800 vzorků od 5200 vystavovatelů. Mezi hodnocenými produkty zaujímala největší podíl vína (7000 kusů), mléčné výrobky a výrobky uzenářské, rostlinné oleje, ovocné šťávy, med a cukrovinky. Uděleno bylo 2226 medailí (780 zlatých), z nichž plnou pětinu obdržela vína.
Letos poprvé uspořádali organizátoři soutěž pro mladé znalce vína. Hlásit se mohli studenti, farmáři, zaměstnanci hotelů i obchodních firem ve věku od 18 do 25 let. Soutěžilo se v ochutnávkách vín. Cílem bylo, aby si budoucí odborníci ve svém oboru uvědomili, jak důležitá je výsledná chuť a jakost produktu, který vyrábějí nebo podávají konzumentům. Finále tohoto klání soudcoval světový šampión-somelier Olivier Poussier, který zároveň ochutnávky komentoval, ceny předával ministr zemědělství Hervé Gaymard.
Soutěžní klání zvířat
Již stotřináctý šampionát hospodářských zvířat probíhal po celých devět dní výstavy. Do soutěže chovatelé přihlásili 1820 zástupců skotu, prasat, koní, oslů, koz i psů.
Ze skotu se představila snad všechna plemena, která se na francouzské půdě vyskytují – abondance, aubrac, bazadeise, bleu du nord, belgické modrobílé, blonde d`Aquitaine, Bretonne pie noire, brown, holštýnské, charolais, fleckvieh, gasconne, jersey, limousine, maine-anjou, montbeliarde, normande, parthenaise, pie rouge des Plaines, rouge flamande, salers, francouzský simentál, tarentaise a vosgienne. Pozornému čtenáři neunikne, že kromě hojně rozšířených plemen jsou ve výčtu také regionální francouzská plemena. Jedno z nich je i parthenaise, které reprezentovalo kraj Poitou-Charentes a bylo tedy na SIA 2004 plemenem číslo jedna.
Populace tohoto původního lokálního plemene čítá 22 100 krav, 9000 z nich registrováno v kontrole užitkovosti. Do národního šampionátu parthenaise, který se konal 4. března, bylo přihlášeno 58 dospělých zvířat, některé krávy se předváděly spolu s potomky. Šampiónkou ve své kategorii se stala kráva 7949950054 majitele Deloina Remyho narozená 31. 8. 1999, otec Grillon. Vynikala nad vrstevnicemi zejména v růstové schopnosti a v osvalení.
Ovce a kozy
Francie má čtvrtou největší populaci ovcí v Evropě. Využívají se převážně pro produkci masa a mléka. Do Paříže přivezli chovatelé 520 zvířat 49 plemen, z nichž v soutěži bylo 374 kusů.
Z národního ovčína Rambouillet dorazilo i stejnojmenné plemeno, které se řadí mezi největší jemnovlnné ovce, jehnice jsou bezrohé, berani mají mohutné rohy. Kromě vynikající vlny dává rambouillet také dobré výsledky v masné užitkovosti. Rambouillet se podílelo na vzniku německého jemnovlnného plemene a koncem devatenáctého století se z něho vyšlechtilo také ile de France.
Za zmínku určitě stojí i plodná syntetická linie INRA 401. Francouzi ji již uvádějí jako plemeno, přesto že vykazuje velkou variabilitu ve zbarvení i celkovém vzhledu. INRA 401 vznikla nedávno – v druhé polovině dvacátého století z plemene berrichon du Cher, které ji dalo do vínku zmasilost, a z romanovské ovce, od níž získalo plodnost. Bahnice INRA 401 se mohou zapouštět celoročně a s výborným efektem také křížit s masnými plemeny (jeden vrh čítá dvě i tři jehňata).
Z koz se představilo sedm plemen: alpinská koza, angorská koza, pyrenejská horská koza, plemeno rove a koza sánská. Na Setkání chovatelů koz Francie, které na výstavišti probíhalo 3. března, byla výborně hodnocena poitevinská koza, pocházející z regionu Poitou-Charentes. Jde o odolné plemeno, jehož mléko má výbornou sýrařskou kvalitu a chuť.
Úspěch měli osli
Jedna výstavní hala patřila pouze koním, oslům a jejich křížencům. Předvedlo se zde 70 převážně chladnokrevných koní plemen: ardenský kůň, boloňský kůň, bretonský kůň, normandský kob, comtois, percheron, trait du Nord a poitevin a další.
Osel z Poitou (baudet du Poitu) je plemeno, které má svůj původ v severozápadní Africe. Ve Francii se objevilo v desátém století. Tito osli nebyli příliš využíváni k práci kvůli jejich letargické povaze. Jsou oblíbení pro svůj vzhled. Je charakteristický velkýma chlupatýma ušima a bílým lemem kolem očí a nosu. Nachází uplatnění při mezidruhovém křížení s koněm, kdy dává vznik poitevinské mule.
Ústřice chutnaly
Francie je přední zemí Evropy produkující ústřice, roční výtěžek z celkové vodní plochy 14 000 ha je 136 000 tun. To představuje obrat 544 milionů eur, což řadí zemi na čtvrté místo na světě. Jedním z významných regionů je Poitu-Charentes. U stánků nabízeli farmáři a obchodníci k ochutnání známé obchodní značky jako např. Huitres Marennes Oléron nebo Moules de Bochot Fort Boyard. V regionu se nachází 1252 „mořských“ farem zabývajících se kromě ústřic také chovem slávek jedlých.
Holštýnský kongres
Za vzájemné spolupráce organizací Ceneca (Centre national des expositions et concours agricoles) a světové holštýnskofríské federace (WHFF) se na agrosalonu SIA konal i jedenáctý světový holštýnský kongres. Přivítal více než 400 účastníků z 35 zemí - profesionálních šlechtitelů, členů akademické obce a vědců a v neposlední řadě chovatelů nejrozšířenějšího světového plemene. Ústřední otázkou kongresu byla úloha plemenné knihy v jednadvacátém stolení. Setkání bylo zakončeno přehlídkou a aukcí francouzské „Prim Holstein“ genetiky za hojné účasti profesionálních obchodníků.
Zajímavostí z výstavy by bylo ještě mnoho, stěží zaznamenat vše nebylo možné. Ale nevadí, můžeme to napravit na veletrhu SIA 2005, který se koná na výstavišti Porte de Versailes v Paříži 26. února až 6 března 2005.