Dočasný propad cen pšenice na světovém i evropském trhu, který byl způsoben obavami ohledně ekonomického vývoje po rozšíření nového typu koronaviru, byl vynahrazen rostoucí poptávkou. Rostoucí poptávka po obilovinách ze strany Egypta, Tuniska a Jordánska, za kterou stojí pokles cen, a zároveň přetrvávající obavy z dopadů dešťů na úrodu v Austrálii měly vliv na opětovný růst cen.
Podle předpovědi příznivých povětrnostních podmínek v důležitých světových pěstitelských oblastech lze předpokládat, že pšenice přezimuje v dobrém stavu. Očekávané vyšší teploty a dostatek srážek pravděpodobně zlepší podmínky pro pěstování pšenice. Podle poslední zprávy o stavu sklizně dle AHDB[1] ve Velké Británii byly povětrnostní podmínky na podzim roku 2021 výrazně mírnější než v minulých letech. Na konci listopadu 2021 byla většina úrody ozimé pšenice i ozimého ječmene v dobrém až vynikajícím stavu v porovnání s horší kvalitou v předchozím roce. Setí ozimého ječmene ve Velké Británii bylo dokončeno v říjnu, setí ozimé pšenice bylo téměř dokončeno koncem listopadu. Kvalita sklizně ovsa byla také lepší než v roce 2020 a jeho setí bylo v listopadu téměř dokončeno, přičemž podmínky pro vzcházení byly výborné.
V Německu přetrvává vysoká poptávka po kvalitní pšenici[2], které je však stále nedostatek. Poptávka po kvalitní pšenici na světovém trhu zůstává vysoká a s ohledem na slabší kurz eura existují pro německou pšenici dobré exportní příležitosti. Pšenice se odtamtud vyváží do Alžírska, Íránu a Velké Británie. Ve světě však stále přetrvávají obtížné logistické a přepravní podmínky. Němečtí producenti mají především zájem o forwardové kontrakty na příští sklizeň obilovin z důvodu vysokých cen, které i nadále rostou. Předchozí cenový propad přitom ukázal, že vývoj může do budoucna být i obrácený. Klesající poptávka a nejistota v důsledku nestálých mezinárodních trhů vedly v Německu k mírnému poklesu cen krmných obilovin. Neznamená to však obrat trendu, nárůst poptávky je opět očekáván v prvním čtvrtletí roku 2022. Světový trh vytváří tlak na ceny spolu s klesající poptávkou zejména po ječmeni, což mělo za následek pokles cen krmných obilovin i ve Španělsku. Nabídka obilovin ve Španělsku se naopak výrazně zvýšila. V souvislosti s navrhovaným snížením množství biopaliv v USA se očekává, že by mohlo dojít k poklesu poptávky po kukuřici pro výrobu etanolu.
Ing. Miluše Abrahamová
Ing. Anežka Filgasová
Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Praha
Více v Krmivářství 1/2022.